Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Nieznany sprawca zniszczył pasiekę, zalewając ule ropą. Zabito setki pszczół
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:36

Nieznany sprawca zniszczył pasiekę, zalewając ule ropą. Zabito setki pszczół

Pszczoły - zalane pasieki
maria-anne/Pixabay

W nocy z niedzieli 4 kwietnia na poniedziałek 5 kwietnia nieznany sprawca wszedł na teren posesji w Zajezierzu, gdzie zalał dziewięć uli ropą, zabijając setki pszczół. Właściciel uli zgłosił zdarzenie do Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach we wtorek 6 kwietnia. Obecnie nad sprawą pracują grupa dochodzeniowo-śledcza, technik kryminalistyki i policja. 

- Właściciel oszacował straty na 9 tys. zł. Sprawa prowadzona jest pod kątem uszkodzenia mienia, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 - przekazał st. asp. Piotr Gdaniec, oficer prasowy KPP w Kartuzach.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Właścicielem pasieki jest pan Franciszek, który od lat pasjonuje się pszczelarstwem. Mężczyzna każdą wolną chwilę poświęcał na to, by rozwijać swoją pasiekę. W poprzednim sezonie jeszcze przed zimą pan Franciszek powiększył swoje pasieki, wszystkim pszczelim rodzinom udało się przetrwać zimowy czas. 

Zbiórka na odbudowę pasieki 

Po zdarzeniu w sieci założona została zrzutka, w której zbierane są pieniądze na odbudowę zniszczonej pasieki. 

- W imieniu rodziny, koleżanek i kolegów z koła pszczelarzy serdecznie proszę o wsparcie zbiórki. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc, wyciągniętą dłoń, za każdą złotówkę i udostępnienie zbiórki. Chcielibyśmy pomóc Panu Franciszkowi, żeby uwierzył, że dobro wraca, że nie jest z tym sam, że ludzi dobrej woli jest więcej - można przeczytać na stronie internetowej zbiórki. 

Link do zbiórki znajduje się >tutaj<. Na ten moment udało się zebrać 9 350 zł z zakładanych 10000 zł. 

Przymrozki zagrażają pszczołom 

Jak informowaliśmy >tutaj<, szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk, informował, że w regionie Warmii i Mazur pszczoły przezimowały bez problemów. Jednak warto pamiętać, że niskie temperatury i przymrozki, mogą doprowadzić do fatalnych skutków dla pszczół. Ochłodzenie, które pojawiło się w ostatnich dniach, może być bardzo problematyczne, a pszczoły mogą być osłabione. Jak zaznaczył Józef Zysk, w takich momentach warto zatroszczyć się o pszczoły. Pszczelarze powinni np. dokarmiać swoje owady miodem. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami, dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Dziennik Bałtycki, Polsat New, Zrzutka