Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Dodatek węglowy na 2023 rok? Szefowa MKiŚ odpowiada
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 23.09.2023 11:18

Dodatek węglowy na 2023 rok? Szefowa MKiŚ odpowiada

Anna Moskwa
East News

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa wypowiedziała się na temat dodatku węglowego na rok 2023. Po ubiegłorocznym przyznaniu tego świadczenia ze względu na wysokie ceny węgla, wielu obywateli zastanawia się, czy w obliczu zbliżającej się zimy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Minister Moskwa przedstawiła oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Dodatek węglowy w 2023 roku nie jest planowany

Według informacji minister Moskwy, dodatek węglowy na 2023 rok nie jest planowany. Rząd podjął taką decyzję, gdyż obecnie ceny węgla ustabilizowały się na niższym poziomie niż w okresie kryzysu energetycznego, który był wynikiem rosyjskiej agresji na Ukrainę. W związku z tym obecnie nie ma potrzeby wypłacania dodatkowych środków na zakup węgla.

Problemy z węglem w 2022 roku

W 2022 roku dodatek węglowy wynosił 3 tysiące złotych na jedno gospodarstwo domowe. Ceny węgla osiągały wówczas rekordowo wysokie poziomy, sięgając nawet 4 tysięcy złotych za tonę. Ponadto, koszty transportu i długie kolejki na opał sprawiły, że wiele osób borykało się z trudnościami w ogrzewaniu swoich domów.

Stabilizacja sytuacji na rynku węgla

Minister Anna Moskwa zaznaczyła, że choć ceny węgla obecnie są niższe niż rok wcześniej, to wciąż nie wróciły do poziomu sprzed kryzysu energetycznego. Rząd zapewnia jednak, że węgla na sezon zimowy nie zabraknie, co ma pomóc obywatelom w uniknięciu problemów z ogrzewaniem.

Warto zaznaczyć, że dodatek węglowy został wprowadzony w odpowiedzi na wyjątkowo trudną sytuację energetyczną, spowodowaną m.in. embargo na rosyjski węgiel. 

 

 

źródło: interia.pl

Tagi: Ekologia