RolnikInfo.pl
jabłka

unsplash.com / fot. James Yarema

Dyskont sprzedaje jabłka po 1,30 zł/kg. Uderzenie w sadowników?

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Choć w wielu sklepach spożywczych jabłka sprzedawane są w bardzo zróżnicowanych cenach, to jeden z popularnych dyskontów - Biedronka - może pochwalić się tymi owocami oferowanymi za 1,30 złotych za kilogram.

Tak niska kwota za owoce tego gatunku wzbudza jednak wątpliwość: czy na okazyjnych cenach nie tracą najbardziej producenci jabłek? 

Jabłka w okazyjnej cenie

W sieci sklepów Biedronka można spotkać obecnie chyba najtańsze jabłka spośród wszystkich oferowanych w popularnych dużych sklepów spożywczych. W bieżącym tygodniu próżno bowiem poszukiwać okazyjnych cen tych owoców w sklepach Carrefour czy Lidl. 

Na tym tle wyróżnia się Biedronka, gdzie można znaleźć jabłka w opakowaniach mieszczących 1,5 kilograma owoców sprzedawanych po 1,99 złotych.

Po przeliczeniu za jeden kilogram jabłek w dyskoncie z owadem w logo zapłacimy jedyne 1,30 złotych, co możemy zobaczyć we fragmencie aktualnej gazetki promocyjnej:  

W oczy rzucają się również bardzo niskie ceny wieprzowiny - schabu i karkówki. Choć dla konsumenta jest to nie lada okazja, to można zadać sobie również pytanie - jak bardzo tracą na takich promocjach rolnicy?

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-9]

Nieco drożej niż w Biedronce - bo 1,99 złotych za kilogram - zapłacimy za jabłka w sieci sklepów Kaufland, co dokumentuje przedstawiona poniżej oferta z aktualnej gazetki promocyjnej sklepu: 

Tak jak Biedronka jasno wskazuje w swojej ofercie, iż sprzedawane owoce tego gatunku pochodzą prosto z polskich upraw (choć wiadomo, że w obecnym czasie pochodzą raczej z polskich chłodni), to w gazetce Kauflandu nie znajdziemy informacji, jakiego pochodzenia są promocyjne jabłka. 

Najbardziej tracą sadownicy?

W dobie wrastających kosztów produkcji żywności tak niskie ceny jabłek mogą wprawiać w zastanowienie - skoro w sklepie płaci się za nie tak niewiele, to ile tak naprawdę zarabia na nich sadownik?

Jak wskazują sami rolnicy, poprzez działania pośredników tracą oni lwią część swoich potencjalnych zarobków. Mimo to brak w tym zakresie systemowych zmian, które mogłyby zapewnić rolnikom satysfakcjonujący przychód ze swoich towarów. 

Być może powodem tak obniżonej ceny owoców jest słaby popyt, o czym pisaliśmy w tekście zatytułowanym Miastowi nie chcą kupować obitych jabłek po gradzie? Rolnicy załamują ręce.

Warto jednak pamiętać, że do kosztów produkcji owoców należy doliczyć ceny opakowań, transport i marżę sklepową. Sadownikowi nie pozostaje zatem wiele w kieszeni za produkcję nawet najpiękniejszych jabłek. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: leaflets.kaufland.com, biedronka.gazetki-promocyjne.net.pl, sadyogrody.pl

Podobne artykuły

Ceny - Lidl vs. Bronisze

Ceny

Tak właśnie się kroi polskich rolników. W Lidlu ziemniaki za 4,66 zł/kg, na Broniszach 0,47 zł/kg

Czytaj więcej >
woda

Ceny

94% gmin w Polsce chce podwyżek cen wody. Szykują się cięższe czasy dla rolników?

Czytaj więcej >
Ministerstwo rolnictwa - ceny nawozów

Ceny

"Ministerstwo nie ma wpływu na ceny". Odpowiedź resortu na problem rosnących kosztów nawozów

Czytaj więcej >
nawozy

Ceny

GUS: spadek produkcji nawozów azotowych. Ceny nadal będą rosnąć?

Czytaj więcej >
Ogórki - AGROunia

Ceny

"Syf, ale to śmierdzi". Marketowe ogórki pod lupą AGROunii

Czytaj więcej >
pieniądze

Ceny

Ceny gruntów znów się zmieniły. Ważna informacja od ARiMR dla wszystkich rolników

Czytaj więcej >