RolnikInfo.pl
beczkowóz

commons.wikimedia.org / fot. MOs810

Mężczyzna wylewał szambo na obszarze chronionym. Niecny proceder ukrócony przez policję

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

55-latek ze swoim beczkowozem został namierzony przez patrol Straży Rybackiej, który spostrzegł, że mężczyzna zachowuje się w podejrzany sposób. Okazało się, że na terenie Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu nieproszony gość wylewał nieczystości ze swojego domu.

Przyłapany na gorącym uczynku mężczyzna będzie się teraz tłumaczył za swoje zachowanie przed sądem. Za zanieczyszczanie środowiska grozi mu nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. 

Wylewał szambo na terenie Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu

Opisywane zdarzenie miało miejsce w sobotę 15 maja 2021 roku w okolicach Zgliczyna Kościelnego na terenie województwa mazowieckiego. Patrol Straży Rybackiej podczas swojej codziennej pracy w terenie, zauważył w pewnym momencie mężczyznę, wykonującego podejrzane czynności w okolicy rzeki Wkry.

Pracownicy Straży Rybackiej, widząc zaparkowany beczkowóz, zapewne podejrzewali, że 55-latek działa na szkodę środowiska naturalnego, toteż bez chwili zwłoki postanowili powiadomić policję. Na miejsce przybyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

Okazało się, że opisywany mężczyzna mieszka w gminie Radzanów, a w okolicę rzeki Wkry przyjeżdża, by wylewać szambo pochodzące ze swojego domostwa. W opisywaną sobotę przybył nad rzekę beczkowozem, a przed przybyciem służb zdążył wylać ponad połowę jego objętości do rzeki.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Gorzkie konsekwencje

Mieszkaniec gminy Radzanów będzie teraz odpowiadał przed sądem za zanieczyszczanie środowiska - na jego niekorzyść przemawia fakt, że opróżniał beczkowóz pełen szamba na terenie Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Zgodnie z obowiązującym prawem za tzw. znaczne zniszczenie środowiska grozi kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat. W sytuacji, gdy dana osoba działa na szkodę środowiska w obszarze objętym ochroną (np. poprzez niszczenie roślin i uszkadzanie zwierząt), można spodziewać się kary grzywny, ograniczenia wolności lub całkowitego pozbawienia wolności do dwóch lat.

Kwestia dotycząca wylewania szamba w okolicy rzeki Wkry została już zgłoszona m.in. do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Warto dodać, że w powstałym w 1990 roku Nadwkrzańskim Obszarze Chronionego Krajobrazu znajdują się rezerwaty Dziektarzewo i Gołuska Kępa.

Opisywane tereny położone na Wysoczyźnie Ciechanowskiej, Nizinie Mazowieckiej i w Dolinie rzeki Wkry cechują się obecnością wielu zróżnicowanych ekosystemów.

Są one wartościowe nie tylko z punktu widzenia ekologii i ochrony przyrody, ale również ze względu na lokalną turystykę. Całkowity obszar Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu to 97910,40 hektarów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: wp.pl, infor.pl, crfop.gdos.gov.pl

Podobne artykuły

gienek i andrzej

Wieś

Gienek i Andrzej wrócili. Mają nowe plany, przekazali ważne ogłoszenie

Czytaj więcej >
droga

Wieś

Bez uprzedzenia zaorał drogę do domu sąsiadki. Ucierpią inni rolnicy?

Czytaj więcej >
zboże

Wieś

Recydywista miał okraść rolnika. Skrył się w zbożu

Czytaj więcej >
piwnica

Wieś

Rolnik naprawiał rurę w piwnicy. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
Andrzej

Wieś

Tylko u nas: Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" wyznał ile kobiet oczarował [WIDEO]

Czytaj więcej >
śmigłowiec LPR Gienek i Andrzej

Wieś

Śmigłowiec LPR u Gienka i Andrzeja. Nagłe zasłabnięcie sąsiada

Czytaj więcej >