RolnikInfo.pl
beczkowóz

commons.wikimedia.org / fot. MOs810

Mężczyzna wylewał szambo na obszarze chronionym. Niecny proceder ukrócony przez policję

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

55-latek ze swoim beczkowozem został namierzony przez patrol Straży Rybackiej, który spostrzegł, że mężczyzna zachowuje się w podejrzany sposób. Okazało się, że na terenie Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu nieproszony gość wylewał nieczystości ze swojego domu.

Przyłapany na gorącym uczynku mężczyzna będzie się teraz tłumaczył za swoje zachowanie przed sądem. Za zanieczyszczanie środowiska grozi mu nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. 

Wylewał szambo na terenie Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu

Opisywane zdarzenie miało miejsce w sobotę 15 maja 2021 roku w okolicach Zgliczyna Kościelnego na terenie województwa mazowieckiego. Patrol Straży Rybackiej podczas swojej codziennej pracy w terenie, zauważył w pewnym momencie mężczyznę, wykonującego podejrzane czynności w okolicy rzeki Wkry.

Pracownicy Straży Rybackiej, widząc zaparkowany beczkowóz, zapewne podejrzewali, że 55-latek działa na szkodę środowiska naturalnego, toteż bez chwili zwłoki postanowili powiadomić policję. Na miejsce przybyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

Okazało się, że opisywany mężczyzna mieszka w gminie Radzanów, a w okolicę rzeki Wkry przyjeżdża, by wylewać szambo pochodzące ze swojego domostwa. W opisywaną sobotę przybył nad rzekę beczkowozem, a przed przybyciem służb zdążył wylać ponad połowę jego objętości do rzeki.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Gorzkie konsekwencje

Mieszkaniec gminy Radzanów będzie teraz odpowiadał przed sądem za zanieczyszczanie środowiska - na jego niekorzyść przemawia fakt, że opróżniał beczkowóz pełen szamba na terenie Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Zgodnie z obowiązującym prawem za tzw. znaczne zniszczenie środowiska grozi kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat. W sytuacji, gdy dana osoba działa na szkodę środowiska w obszarze objętym ochroną (np. poprzez niszczenie roślin i uszkadzanie zwierząt), można spodziewać się kary grzywny, ograniczenia wolności lub całkowitego pozbawienia wolności do dwóch lat.

Kwestia dotycząca wylewania szamba w okolicy rzeki Wkry została już zgłoszona m.in. do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Warto dodać, że w powstałym w 1990 roku Nadwkrzańskim Obszarze Chronionego Krajobrazu znajdują się rezerwaty Dziektarzewo i Gołuska Kępa.

Opisywane tereny położone na Wysoczyźnie Ciechanowskiej, Nizinie Mazowieckiej i w Dolinie rzeki Wkry cechują się obecnością wielu zróżnicowanych ekosystemów.

Są one wartościowe nie tylko z punktu widzenia ekologii i ochrony przyrody, ale również ze względu na lokalną turystykę. Całkowity obszar Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu to 97910,40 hektarów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: wp.pl, infor.pl, crfop.gdos.gov.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wiejski cmentarz

Wieś

Na wiejskim cmentarzu zniszczono nie tylko drzewa. Parafia otrzymała karę finansową

Czytaj więcej >
grzyby

Wieś

Policjant wybrał się z dzieckiem na grzyby. Doszło do nietypowego spotkania

Czytaj więcej >
pożar stodoła

Wieś

Pożar stodoły. Policja aresztowała właścicielkę posesji

Czytaj więcej >
polsat rolnictwo

Wieś

Polsat zapowiedział nowy program o rolnictwie. Na wieś pojadą mieszkańcy miast

Czytaj więcej >
gospodarstwo agroturystyczne

Wieś

Tragedia w gospodarstwie agroturystycznym. Tajemnicza śmierć seniorów

Czytaj więcej >
petycja rolnik info

Wieś

Rolnicy "niezaradni i zacofani"? Petycja przeciwko kłamliwemu wizerunkowi w telewizji

Czytaj więcej >