Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Dzień Rolnictwa Ekologicznego w UE. 25 proc. terenów dla eko upraw
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 23.09.2023 11:06

Dzień Rolnictwa Ekologicznego w UE. 25 proc. terenów dla eko upraw

rosnąca kukurydza
unsplash.com

23 września to szczególny dzień dla rolnictwa ekologicznego w Unii Europejskiej, a także okazja do podkreślenia pilnej potrzeby rozwiązań ekologicznych w sektorze rolniczym. W ramach obchodów tego dnia organizowane są liczne wydarzenia, w tym konferencje naukowe i akcje społeczne, które mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat produkcji ekologicznej.

"Dzień Polskiej Ekologii" w Płocku

W Polsce również uczestniczymy w obchodach tego ważnego dnia. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w najbliższą sobotę, 23 września, Płock stanie się miejscem „Dnia Polskiej Ekologii”. Na Kiermaszu Żywności Wysokiej Jakości odwiedzający znajdą szeroki wybór certyfikowanych produktów ekologicznych z całego kraju. To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o produkcji ekologicznej i spróbować smakowitych ekologicznych przysmaków.

Cel: 25 proc. obszaru rolniczego pod uprawy ekologiczne do 2030 roku

Obchody Dnia Rolnictwa Ekologicznego to nie tylko okazja do świętowania osiągnięć sektora rolnictwa ekologicznego, ale także do oceny postępów Europy w kierunku realizacji ambitnego celu – przeznaczenia 25 proc. obszaru rolniczego pod uprawy ekologiczne do roku 2030. Ustanowienie tego dnia w 2021 roku było ważnym krokiem w promowaniu ekologii w łańcuchu dostaw oraz ustalaniu nowych celów na przyszłość.

30 proc. żywności marnuje się w łańcuchu dostaw

Warto pamiętać, że w kontekście ekologii rolnej jednym z najważniejszych wyzwań jest minimalizowanie marnowania żywności. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aż 30 proc. żywności marnuje się w łańcuchu dostaw. Dlatego obchody Dnia Rolnictwa Ekologicznego to także czas refleksji nad sposobami ograniczania tego zjawiska.

 

źródło: MRiRW

Tagi: MRiRW