Francusko-belgijska granica przesunięta. Rolnik może mieć kłopoty
Sprawił tym samym, że powierzchnia Belgii została powiększona kosztem terytorium Francji. Rolnik będzie musiał czym prędzej przywrócić kamień na swoje pierwotne miejsce - w przeciwnym wypadku grozi mu kara nałożona przez państwo.
Rolnik przesunął granicę państw
Rolnicy w każdym kraju na świecie podczas uprawiania ziemi zmagają się z wieloma obiektami, które znajdują na polach . Zazwyczaj są to mniejsze lub większe kamienie, niekiedy pozostałości po konfliktach zbrojnych w postaci niewybuchów.
Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w której przeszkodą w uprawie ziemi staje się słup lub kamień graniczny . Dla zarysowania sytuacji warto zaznaczyć, że granica francusko-belgijska oznaczona jest występującymi regularnie charakterystycznymi kamieniami.
Aktualnie obowiązująca granica obydwu wymienionych państw została wyznaczona w 1820 roku i rozciąga się na dystansie 620 kilometrów. Na linii tej znajdują się jednakże wioski, a wraz z nimi - pola uprawne, na których pracują rolnicy.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[ EMBED-10 ]
Kamień graniczny, który znajdował się na polu rolnika mieszkającego we wsi Erquelinnes w Belgii , nie był głęboko osadzony w gruncie, toteż farmer bez większego trudu p rzesunął go o 2,29 metra dalej. Dzięki temu mógł kontynuować prace polowe bez omijania przeszkody.
Jak się jednak okazało, pozornie mało istotne działanie nie przeszło bez echa.
Dalszy rozwój sytuacji
Tylko kamień, czy aż kamień? W przypadku obiektu wyznaczającego granicę między dwoma państwami wszelkie zmiany jego położenia mogą wywołać całą lawinę komplikacji.
Burmistrz Erquelinnes powiedział dla telewizji TF1, że choć Belgia poprzez działanie rolnika stała się większa, to pozostawienie kamienia granicznego na nowym miejscu nie jest dobrą opcją.
Wedle informacji prasowych, z rolnikiem skontaktować się mają belgijskie władze. Mają one wystosować prośbę do mężczyzny o przywrócenie pierwotnego miejsca kamienia granicznego. Burmistrz wioski wyznał, iż jest mało prawdopodobne, by działanie farmera miało doprowadzić do sporu między Belgią a Francją.
Sprawę można załatwić bez większych komplikacji, lecz warto dodać, że gdyby rolnik odmówił przesunięcia kamienia granicznego, musiałby liczyć się z nałożeniem na niego kar. Chodzi tutaj najprawdopodobniej o sankcje finansowe.
Innym efektem pozostawienia kamienia granicznego na nowym miejscu może być reaktywowanie działań francusko-belgijskiej komisji granicznej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Co ciekawe, ostatni raz ta sama komisja funkcjonowała w 1930 roku.
Nic jednak nie wskazuje na to, by belgijski rolnik miał upierać się przy pozostawieniu kamienia granicznego w nowej lokalizacji. Sprawa zakończy się najpewniej bez żadnych prawnych zawirowań, choć - nie ukrywajmy - kamień nadal będzie nieco wadził podczas prac polowych rolnika z wioski Erquelinnes.
Poniżej prezentujemy mapę z lokalizacją opisywanej wsi:
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Transport zwierząt zawrócony przez lekarza weterynarii. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie
-
Ponad 100 złotych za kilogram popularnych owoców. Taniej już nie będzie?
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: kalendarzrolnikow.pl