RolnikInfo.pl
Transport - zwierzęta

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie

Transport zwierząt zawrócony przez lekarza weterynarii. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Małopolscy inspektorzy zatrzymali do kontroli pojazd, w którym przewożono zwierzęta ze Słowacji do Polski. Jak się okazało, w samochodzie przewożono zwierzęta bez stosownych dokumentów.

Na przejściu granicznym w Chyżnem (woj. małopolskie) w dniu 30 kwietnia bieżącego roku małopolscy inspektorzy zatrzymali do kontroli pojazd należący do polskiego przewoźnika. W aucie przewożone były zwierzęta ze Słowacji do Polski.

Trzoda chlewna bez dokumentów

Jak się okazało podczas kontroli, pojazdem transportowano 17 owiec, co do których posiadano stosowne dokumenty. Jednak inaczej było w przypadku 10 sztuk trzody chlewnej, która znajdowała się w samochodzie.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Kierowca nie posiadał dla nich odpowiednich dokumentów i twierdził, że to jego prywatne zwierzęta, które zostały zakupione na Słowacji. Na miejsce wezwany został powiatowy lekarz weterynarii, który zadecydował, że transport nie przekroczy polsko-słowackiej granicy i będzie musiał zawrócić.

Co więcej, podczas analizy dokumentów wyszło na jaw, że przedsiębiorca wykonywał międzynarodowy transport drogowy bez posiadania stosownej licencji. Jak przekazali inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie, wszczęte zostało postępowanie wobec przewoźnika, które zagrożone jest karą 12 000 złotych. Natomiast jeśli chodzi o kierowcę, który przewoził zwierzęta - został ukarany mandatem karnym

Przemyt zwierząt 

Temat przemytu zwierząt został wczoraj poruszony przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną, która przypomniała, że przed wydawaniem paszportu należy dokonać identyfikacji zwierzęcia.

Zaledwie w zeszłym roku wystawionych zostało ok. 93 tys. paszportów. Natomiast w tym roku w przypadku około 100 paszportów stwierdzone zostało nieprzestrzeganie zasad przez lekarzy weterynarii, którzy wydają dokumenty dla zwierząt. W każdym przypadku nieprzestrzegania przepisów przez lekarzy weterynarii prowadzone są postępowania wyjaśniające. W tym roku dwa postępowania zakończyły się skreśleniem lekarzy z listy rejestru lekarzy, ponieważ wystawiali paszporty bez przeprowadzenia identyfikacji zwierzęcia. 

Fot. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie

Fot. Google Maps

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna

Podobne artykuły

KRIR - koszenie trawy

Zwierzęta

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników. Wszystko dla dobra pszczół

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Policja zatrzymała transport owiec z Polski i Rumunii. Porażająca skala nieprawidłowości

Czytaj więcej >
bóbr

Zwierzęta

Bóbr jak wściekły rzucał się na krowy. Nastąpił finał

Czytaj więcej >
łoś

Zwierzęta

Konający łoś nie otrzymał pomocy. Weterynarz: "Gmina mi nie zapłaci"

Czytaj więcej >
konie

Zwierzęta

Tajemnicza śmierć 15 koni. Trwa dochodzenie ws. przyczyn zdarzenia

Czytaj więcej >
ASF - ponad 1000 przypadków

Zwierzęta

ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Czytaj więcej >