Nieoczekiwane spotkanie górali z ministrem rolnictwa. Przedstawili swój postulat
Minister Grzegorz Puda opisał spotkanie na swoim profilu na portalu Twitter, dziękując bacom ze Związku Podhalan za wspólną dyskusję i wkład w kulturę Polski.
Minister Grzegorz Puda spotkał się z bacami
Bacowie ze Związku Podhalan skupili się na dyskusji dotyczącej Wspólnej Polityki Rolnej. Warto przypomnieć, iż takim mianem określa się wszelkie działania wobec sektora rolnego. Ich inicjatorem jest Unia Europejska, a dotyczą one rolnictwa, leśnictwa, uprawy winorośli oraz ogrodnictwa.
Trudno jednak szukać w polskiej WPR konkretnego odniesienia do pasterstwa - a kwestia ta jest niebywale ważna dla Podhalan, którzy zamieszkują w dużej mierze obszary wiejskie i są odpowiedzialni m.in. za stan pastwisk.
Problematyczną kwestią jest fakt, że bacowie często nie są właścicielami gruntów (czasami również owiec) - w efekcie nie są przewidziani na listach beneficjentów otrzymujących wsparcie z WPR. Mimo to produkują sery, wypasają owce, a także utrzymują pastwiska w dobrym stanie.
Goście ministra Grzegorza Pudy wyrazili swój postulat, jakim jest ujęcie pasterstwa i ich działalności w WPR. Przy okazji bacowie powołali się na istniejące już strategie z krajów takich jak Rumunia, Czechy, Francja, Niemcy i Słowacja.
Komentarz ministra rolnictwa
Przedstawiciele Związku Podhalan przy okazji spotkania z szefem resortu rolnictwa wskazali na problemy, z jakimi mierzą się górale - jednym z większych jest nieuczciwa konkurencja w postaci produktów imitujących certyfikowaną żywność produkowaną przez mieszkańców Podhala.
Minister Grzegorz Puda zauważył, że potrzebna jest promocja sprzedaży bezpośredniej podhalańskich produktów: oscypka, bryndzy, redykołka i innych . Górale wyrazili nadzieję na promocję i popularyzację wiedzy na temat certyfikowanej, oryginalnej górskiej żywności wśród konsumentów i turystów.
Na swoim profilu na Twitterze minister rolnictwa napisał:
Dziękuję za spotkanie bacom ze Związku Podhalan, to była ważna dyskusja. Chciałbym szczególnie podziękować rodzinom bacowskim, które poprzez tradycyjny kulturowy wypas owiec, pielęgnują obrzędy i zwyczaje pasterstwa górskiego, stanowiącego ważny element kultury regionów górskich.
Dyskusja między stronami nie jest zamknięta - ustalono, że dalsze rozmowy będą prowadzone w niedalekiej przyszłości.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Wiadomość dla rodziców. ARiMR rozpoczęła wypłacać dopłaty na komputery
-
W gospodarstwie produkcja trwała w najlepsze. KAS oniemiała, gdy odkryła prawdę
-
Przyjechali z gnojowicą wesprzeć lidera strajków. Zaskakujący finał w Piotrkowie Trybunalskim
Źródło: raportrolny.pl