strajk
Facebook / Solidarność Rolników Piotrków
Autor Magdalena Więckowska - 6 Lutego 2021

Przyjechali z gnojowicą wesprzeć lidera strajków. Zaskakujący finał w Piotrkowie Trybunalskim

Pod komisariatem policji w Gorzkowicach zebrało się około czterdziestu rolników z gnojowicą w beczce asenizacyjnej - powodem był fakt, iż na przesłuchanie został wezwany lider strajku w Piotrkowie Trybunalskim z 2020 roku Janusz Terka.

Janusz Terka był liderem m.in. strajku rolników z września 2020 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Było to jedno z pierwszych wydarzeń, które wywołało falę protestów ze strony przedsiębiorców rolnych w Polsce. Sytuację pod komisariatem 5 lutego relacjonowała na Facebooku Solidarność Rolników Piotrków.

Rolnicy ze wsparciem dla lidera strajku

W piątek, 5 lutego 2021 roku, pod komisariatem policji w Gorzkowicach (powiat piotrkowski) wytworzyła się dość napięta atmosfera. Na przesłuchanie tego dnia był wezwany lider piotrkowskiego strajku rolników - Janusz Terka.

Jak relacjonowali zebrani rolnicy na filmie opublikowanym na portalu Facebook, istniała z ich strony obawa, że Janusz Terka zostanie nie tylko przesłuchany, ale usłyszy również zarzuty od prokuratora.

To właśnie z tego względu rolnicy wspierający lidera przyjechali pod komisariat z beczką asenizacyjną wypełnioną gnojowicą. Byli gotowi w każdym momencie uwolnić zawartość beczki wprost przed budynek komisariatu.

W gospodarstwie produkcja trwała w najlepsze. KAS oniemiała, gdy odkryła prawdęW gospodarstwie produkcja trwała w najlepsze. KAS oniemiała, gdy odkryła prawdęCzytaj dalej

Powodem przesłuchania Janusza Terki miały być również protesty przeciwko piątce dla zwierząt, m.in. strajk w piotrkowskim biurze posłów Prawa i Sprawiedliwości. Do biura Antoniego Macierewicza wjechała wtedy taczka wypełniona po brzegi obornikiem.

W sprawie taczki w biurze posła PiS Janusz Terka już został przesłuchany, natomiast w kwestii spotkania z policjantami 5 lutego nie podano do wiadomości przyczyn przesłuchania przewodniczącego Powiatowej Izby Rolniczej i szefa Solidarności RI w powiecie piotrkowskim.

Nieoczekiwany finał

Być może zebrani pod komisariatem rolnicy wspierający swojego lidera nie oczekiwali, że sprawa rozwiąże się właściwie sama i bez dodatkowych działań ze strony protestujących. Mimo że rolnicy byli gotowi okazać swój gniew wobec policjantów, nie było podstawy do tego, by przed komisariatem rozlewać gnojowicę.

Janusz Terka wkrótce opuścił budynek komisariatu i poinformował zebranych, że nie przedstawiono mu żadnych zarzutów prokuratorskich - otrzymał jedynie pouczenie.

Przypomnijmy: strajki w Piotrkowie Trybunalskim dotyczyły m.in. żądania rolników o większe wsparcie finansowe oraz o zwiększony odstrzał dzików. Protestowano także z powodu nieobjęcia hodowców trzody chlewnej w cyklu otwartym dopłatami.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl, Facebook / Solidarność Rolników Piotrków

Następny artykuł