RolnikInfo.pl
strajk

Facebook / Solidarność Rolników Piotrków

Przyjechali z gnojowicą wesprzeć lidera strajków. Zaskakujący finał w Piotrkowie Trybunalskim

6 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Pod komisariatem policji w Gorzkowicach zebrało się około czterdziestu rolników z gnojowicą w beczce asenizacyjnej - powodem był fakt, iż na przesłuchanie został wezwany lider strajku w Piotrkowie Trybunalskim z 2020 roku Janusz Terka.

Janusz Terka był liderem m.in. strajku rolników z września 2020 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Było to jedno z pierwszych wydarzeń, które wywołało falę protestów ze strony przedsiębiorców rolnych w Polsce. Sytuację pod komisariatem 5 lutego relacjonowała na Facebooku Solidarność Rolników Piotrków.

Rolnicy ze wsparciem dla lidera strajku

W piątek, 5 lutego 2021 roku, pod komisariatem policji w Gorzkowicach (powiat piotrkowski) wytworzyła się dość napięta atmosfera. Na przesłuchanie tego dnia był wezwany lider piotrkowskiego strajku rolników - Janusz Terka.

Jak relacjonowali zebrani rolnicy na filmie opublikowanym na portalu Facebook, istniała z ich strony obawa, że Janusz Terka zostanie nie tylko przesłuchany, ale usłyszy również zarzuty od prokuratora.

To właśnie z tego względu rolnicy wspierający lidera przyjechali pod komisariat z beczką asenizacyjną wypełnioną gnojowicą. Byli gotowi w każdym momencie uwolnić zawartość beczki wprost przed budynek komisariatu.

Powodem przesłuchania Janusza Terki miały być również protesty przeciwko piątce dla zwierząt, m.in. strajk w piotrkowskim biurze posłów Prawa i Sprawiedliwości. Do biura Antoniego Macierewicza wjechała wtedy taczka wypełniona po brzegi obornikiem. 

W sprawie taczki w biurze posła PiS Janusz Terka już został przesłuchany, natomiast w kwestii spotkania z policjantami 5 lutego nie podano do wiadomości przyczyn przesłuchania przewodniczącego Powiatowej Izby Rolniczej i szefa Solidarności RI w powiecie piotrkowskim.

Nieoczekiwany finał

Być może zebrani pod komisariatem rolnicy wspierający swojego lidera nie oczekiwali, że sprawa rozwiąże się właściwie sama i bez dodatkowych działań ze strony protestujących. Mimo że rolnicy byli gotowi okazać swój gniew wobec policjantów, nie było podstawy do tego, by przed komisariatem rozlewać gnojowicę.

Janusz Terka wkrótce opuścił budynek komisariatu i poinformował zebranych, że nie przedstawiono mu żadnych zarzutów prokuratorskich - otrzymał jedynie pouczenie.

Przypomnijmy: strajki w Piotrkowie Trybunalskim dotyczyły m.in. żądania rolników o większe wsparcie finansowe oraz o zwiększony odstrzał dzików. Protestowano także z powodu nieobjęcia hodowców trzody chlewnej w cyklu otwartym dopłatami. 

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl, Facebook / Solidarność Rolników Piotrków

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >