Grzegorz Puda ws. WPR. Polska nie poprze utrudnień dla rolników i administracji krajowych
Obecnie prowadzone są negocjacje z Parlamentem Europejskim odnośnie tego, jak wyglądać będzie reforma Wspólnej Polityki Rolnej. Podczas spotkania polski minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział, że w czasie trwania negocjacji z PE, Polska nie będzie godzić na takie założenia, które "utrudniać będą przygotowanie i wdrażanie planów strategicznych WPR oraz zwiększą obciążenia dla rolników i administracji krajowych".
W dokumencie przygotowanym na posiedzeniu AGRIFISH, który został poparty między innymi przez stronę Polską, wskazano, że niezbędne jest uproszczenie WPR.
- Doceniamy zalecenia Komisji dotyczące przygotowania Krajowych Planów Strategicznych. Traktujemy je kierunkowo, a nie jako zobowiązanie. Zalecenia będą pomocne przy określaniu kierunku zmian, które będą wspierać interwencje planów strategicznych. Nie mogą one natomiast przesądzać o celach – cele określą same państwa, uwzględniając własne uwarunkowania, możliwości i potrzeby - wskazał Grzegorz Puda.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[ EMBED-3 ]
Co jest ważne? Definicja "rolnika aktywnego"
Podczas spotkania Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) przez stronę portugalską została poruszona sprawa, która ma także znaczenie dla Polski. Mianowicie - ustanowienie definicji "aktywnego rolnika" . Potrzeba ustanowienia definicji była zgłaszana już przez Krajową Radę Izb Rolniczych pod koniec zeszłego roku, o czym pisaliśmy > tutaj <. Jak wskazywał Zarząd KRIR, przeprowadzenie Powszechnego Spisu Rolnego było dobrym momentem na to, żeby wprowadzić nową definicję. > Tutaj < przeczytać można najważniejsze kwestie, które Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poruszyło w odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Jednak potrzebę wprowadzenia definicji "rolnika aktywnego" zauważyć można nie tylko w ministerstwie czy KRIR. W ostatnich tygodniach rolnicy za pośrednictwem mediów społecznościowych, a właściwie Twiittera poruszają ten temat razem z Januszem Wojciechowskim , unijnym komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju wsi. O żywej dyskusji, w której poruszonych zostało wiele aspektów, które składają się na definicję "rolnika aktywnego" można przeczytać > tutaj <.
Kwestia współpracy ws. ochrony roślin
Podczas pierwszego dnia spotkania rady debatowano także nad środkami ochrony roślin. Zdaniem zebranych podczas spotkania ministrów niebywale ważnym czynnikiem w tej kwestii będzie postawienie na współprace państw należących do UE. Jak przedstawiono, zarówno zmiany klimatyczne, jak i postępująca globalizacja, przynoszą ze sobą ryzyko rozprzestrzeniania się szkodników, które negatywnie mogą wpływać na uprawy. Zgodnie z zapowiedziami, Polska chętnie przystąpi do wypracowania takich rozwiązań, które wpłyną na ulepszenie mechanizmów rejestrowania makroorganizmów w zakresie ochrony roślin.
Wspólna Polityka Rolna
Wspólna polityka rolna łączy w sobie przedsięwzięcia związane z rolnictwem, które podejmowane są przez Unię Europejską. Jej głównymi filarami są dopłaty bezpośrednie i rozwój obszarów wiejskich. Zgodnie z Reformą Wspólnej Polityki Rolnej po 2023 roku każde państwo, należące do UE jest zobligowane do przygotowania Planu Strategicznego dla WPR.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku przygotowywaniem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej do 2027 do 15 lutego bieżącego roku prowadziła konsultacje społeczne , w których czasie rolnicy i wszyscy przedstawiciele sektora rolniczego mogli zgłaszać swoje uwagi. Zgodnie z zapowiedziami MRiRW zgłoszone uwagi będą brane pod uwagę przy tworzeniu ostatecznego Planu Strategicznego.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Agrounia o ziemniakach dla świń oferowanych w sklepie. "By obrzydzić kupowanie polskich warzyw"
-
Polski naukowiec o atakach wilków na ludzi. Podkreślił wymiar "subiektywnych opinii"
-
"Zakaz hodowli zwierząt to tylko kwestia czasu". Sylwia Spurek o potrzebach zmian w rolnictwie
Źródła: MRiRW, Wikipedia, Rada Unii Europejskiej, Plan Strategiczny dla WPR