Janusz Wojciechowski - rolnik aktywny zawodowo
KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News
Autor Aneta Wasilewska - 6 Marca 2021

Dyskusja o "rolnikach aktywnych". Janusz Wojciechowski zapytał fachowców

Janusz Wojciechowski kolejny raz zachęcił rolników do dyskusji w mediach społecznościowych. Tym razem unijny komisarz ds. rolnictwa postanowił zająć się sprawą "rolnika aktywnego zawodowo". Odpowiedzi na pytania komisarza pojawiło się mnóstwo. - Pytam fachowców i już jest problem - stwierdził Wojciechowski.

- Konkretnie pytanie - ktoś mieszka na Marszałkowskiej, ale odziedziczył po rodzicach 10 ha pod Garwolinem, jeździ tam trzy razy w roku, raz, żeby zaorać, drugi, żeby zasiać i trzeci, żeby skosić. Jest rolnikiem aktywnym czy nie jest? - próbował dowiedzieć się Janusz Wojciechowski za pośrednictwem Twittera.

W odpowiedzi na pytanie komisarza potwierdzone zostało, że taka osoba jest rolnikiem zawodowo, co spowodowało, że Wojciechowski zaczął się zastanawiać, jakie kryterium brać pod uwagę, skoro "odpadło" kryterium zamieszkania i dochodowe.

-Rolnikiem jest ten, kto planuje zasiewy, układa płodozmian, wie, gdzie ma pole, co na nim rośnie, gdzie jest jaka klasa na danej działce, wykonuje zabiegi, utrzymuje zwierzęta i wie ile czego ma faktycznie, a nie na papierze, aby dopłaty pobrać - zabrał głos w sprawie RolnikSamWdolinie.

Pożar na fermie drobiu. Ogień strawił budynek inwentarski, straty oszacowano na 2 milionyPożar na fermie drobiu. Ogień strawił budynek inwentarski, straty oszacowano na 2 milionyCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Następne pytanie Wojciechowskiego

- Konkretnie pytanie - ktoś mieszka na Marszałkowskiej, pracuje w korporacji, ale odziedziczył po rodzicach 10 ha pod Garwolinem. Jeździ tam trzy razy w roku, raz, żeby zaorać, drugi, żeby zasiać i trzeci, żeby skosić. Jest rolnikiem aktywnym czy nie jest? - skierował pytanie do rolników Janusz Wojciechowski.

W odpowiedzi na pytanie, czy prawo precyzuje pojęcie "rolnika aktywnego", Janusz Wojciechowski wyjaśnił, że właśnie jest osobą, od której oczekuje się sprecyzowanie takiego pojęcia.

- Na właśnie nie precyzują, a do mnie kierowane jest oczekiwanie, żeby sprecyzować. Więc próbuję precyzować, pytam fachowców i już jest problem - zaznaczył Wojciechowski.

To jest czy nie jest?

- Zdecydowanie nie jest - odpowiedział użytkownik RoLnikPL.

- Hm. Z całym szacunkiem tego typu przykład jest nietrafiony. Rodzice opowiadali kiedy nie było technologi uprawy, która jest dzisiaj, ze trzeba było się namęczyć, aby uzyskać odpowiedni plon. Orka, siew może nie wystarczyć, aby cokolwiek zebrać dla tak zacnego mieszkańca Marszalkowskiej - odpowiedział Łukasz Przytarski, co z kolei skłoniło Wojciechowskiego o dopytanie, czy wspomniany "spadkobierca" ma zostać objęty definicją "rolnika aktywnego", czy nie.

- Na dzisiaj jest około 7 pojęć "rolnika", aktywny nie ma wykluczać, lecz precyzować kto może być beneficjentem a kto nie. Jeśli zgodnie ze sztuka Dobrej praktyki rolnej dbać będzie o te 10 ha ja nie widze przeciwskazań - odpowiedział rolnik.

Wojciechowski: "Nareszcie jest konkretna odpowiedź"

- Skoro zaorał, zasiał i skosił to jest - odpowiedział użytkownik agwart, na co szybko zareagował Janusz Wojciechowski.

- I to nareszcie jest konkretna odpowiedź. Dziękuję, wykorzystam - odpowiedział Wojciechowski.

janusz wojciechowski

janusz wojciechowski

fot. TT/Janusz Wojciechowski

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Twitter

Następny artykuł