GUS dzwoni do rolników. Wiemy, o co chodzi
Po raz kolejny Główny Urząd Statystyczny zbiera dane w badaniu reprezentacyjnym "Koniunktura w gospodarstwach rolnych". Badanie to jest przeprowadzane cyklicznie dwa razy w roku.
Czym jest badanie "Koniunktura w gospodarstwach rolnych"?
Badanie cykliczne "Koniunktura w gospodarstwach rolnych" jest przeprowadzane cyklicznie na wylosowanych gospodarstwach w styczniu i lipcu każdego roku. Aktualnie trwa od 12-31 stycznia 2024 roku.
Badanie opiera się na opiniach i ocenach rolników dotyczących aktualnej i przewidywanej sytuacji gospodarstw rolnych oraz opłacalności produkcji i popytu. Uzyskane w badaniu dane są jednym z elementów wyliczeń wskaźników koniunktury, służą do analizy sytuacji produkcyjno-ekonomicznej w rolnictwie i do prognozowania przyszłych trendów rolniczych.
Wyniki badań są publikowane są na stronie Głównego Urzędu Statystycznego w zakładce Koniunktura.
O jakie informacje zapyta ankieter?
Badanie ma za zadanie zebrać dane dotyczące zarówno subiektywnej oceny sytuacji z danego okresu jak i oceny przyszłości. Zarówno w kwestionariuszu ankietowym wypełnianym samodzielnie na stronie internetowej jak i w pytaniach ankietera usłyszymy pytania dotyczące:
- informacji ogólnych o osobie prowadzącej gospodarstwo,
- informacji ogólnej o gospodarstwie rolnym,
- rodzaju produkcji roślinnej oraz sprzedaży produktów rolnych,
- rodzaju produktów zwierzęcych oraz ich sprzedaży,
- oceny ogólnej sytuacji gospodarczej, popytu na produkty rolne, opłacalności produkcji, źródeł finansowania, wydatków inwestycyjnych oraz czynników sprzyjających oraz hamujących rozwój gospodarstwa,
- prognozy dotyczącej ogólnej sytuacji gospodarstwa, opłacalności produkcji oraz wydatków inwestycyjnych.
Kiedy można sprawdzić wynik przeprowadzonego badania?
Wyniki badania prezentowane są dla badań lipcowych w marcu przyszłego roku, a dla badań styczniowych we wrześniu bieżącego roku.
Badanie przeprowadzane w styczniu dotyczy okresu drogiej połowy roku poprzedniego, natomiast badanie przeprowadzane w lipcu dotyczy pierwszej połowy roku bieżącego.
Ankiety przeprowadzane są w formie samospisu internetowego oraz poprzez rozmowę telefoniczną z ankieterem statystycznym.
Wszelkie informacje udzielane w badaniu będą traktowane jako anonimowe i całkowicie poufne, a podczas opracowywania do zestawień zbiorczych i analiz statystycznych zostają pozbawione wszelkich danych pozwalających na identyfikację osoby.