Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Czy w 2024 zmieni się wysokość zasiłku pogrzebowego w KRUS? Warto o tym wiedzieć
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 12.01.2024 13:29

Czy w 2024 zmieni się wysokość zasiłku pogrzebowego w KRUS? Warto o tym wiedzieć

Pieniądze
Rolnik Info

Zasiłek pogrzebowy był jednym z tematów poruszanych przez polityków w czasie trwania kampanii wyborczej. Przekonywali oni o konieczności podniesienia kwoty wypłacanej dla rodziny. Czy rok 2024 przyniósł zmiany w tym temacie?

Zasiłek pogrzebowy w KRUS aktualne przepisy

Ubiegły rok przyniósł zmiany w przepisach dotyczących przyznawania zasiłku pogrzebowego. Od 1 czerwca 2023 zasiłek pogrzebowy dla osób, które pobierały emeryturę/rentę zabiegową, (a więc osób którym przysługiwało zarówno świadczenie emerytalne/rentowe wypłacane przez ZUS i KRUS) jest przekierowany do wypłaty przez ZUS

Oznacza to, że KRUS wypłaca zasiłek pogrzebowy jedynie osobom, którym świadczenie emerytalne/rentowe przysługuje wyłącznie na podstawie uprawnień nabytych w ramach ubezpieczenie emerytalnego rolników. Tak samo jest w przypadku świadczenia przysługującego na zmarłego rolnika opłacającego dotychczas składki w KRUS. Aktualnie kwota zasiłku wynosi 4000.

 

Powołano nowego prezesa ARiMR. Czeka go nie lada wyzwanie

Zapowiedzi zwiększenia stawki świadczenia pogrzebowego KRUS. Możliwe jeszcze w 2024 roku?

W czasie trwania kampanii wyborczej politycy prześcigali się z obietnicami dla społeczeństwa. Jedna z obietnic było także zwiększenie kwoty zasiłku pogrzebowego o 1000 zł, czy też nawet do 6000 zł

Projekt w Sejmie w sprawie wzrostu zasiłku pogrzebowego złożyła Lewica. Zakłada on związanie wysokości świadczenia z płacą minimalną i i ustanowienie jego wysokości na poziomie 150% płacy minimalnej. Oznacza to, że w takim przypadku w dniu 1 lipca 2024 roku wraz ze zwiększeniem płacy minimalnej zasiłek pogrzebowy wynosiłby 6450 zł. Uprawnione do jego wypłaty nadal byłyby ZUS i KRUS na dotychczasowych zasadach

Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, nowa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, przekazała, że wkrótce ruszą prace nad zwiększeniem wysokości zasiłku.

Kto jest uprawniony do wystąpienia o zasiłek pogrzebowy z KRUS po zmarłym rolniku?

Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która poniosła koszty pogrzebu po śmierci:

  • ubezpieczonego, nie wyłączając osoby podlegającej tylko ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu,
  • uprawnionego do emerytury lub renty z ubezpieczenia,
    członka rodziny osoby, o której mowa w pkt 1 lub 2,
  • osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia, lecz spełniała warunki do jej przyznania i pobierania.

Osobami uprawnionymi są osoby z rodziny zmarłego, ale nie tylko.

Za członków rodziny uznawane są:

  1. małżonek (wdowa, wdowiec),
  2. rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające,
  3. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej,
  4. przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci niż wymienione w pkt 3,
  5. rodzeństwo,
  6. dziadkowie,
  7. wnuki,
  8. osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

Nie tylko rodzina może złożyć wniosek o zwrot kosztów pochówku. Uprawnione są do tego także instytucje, które dopełniły zapewnienia pogrzebu w przypadku np. braku rodziny zmarłego:

  • gmina,
  • powiat,
  • dom pomocy społecznej,
  • osoba prawna kościoła lub innego związku wyznaniowego,
  • osoba nie będąca członkiem rodziny.

Zasiłek pogrzebowy jest przyznawany w czasie do 12 miesięcy od śmierci uprawnionego. Natomiast w przypadku, kiedy nie możliwe było zachowanie dwunastomiesięcznego terminu z powodu późniejszego odnalezienia zwłok czy ich identyfikacji termin 12 miesięcy jest liczony od dnia pogrzebu. 

Źródło: KRUS

Tagi: KRUS