RolnikInfo.pl Ceny GUS: spadek produkcji nawozów azotowych. Ceny nadal będą rosnąć?
unsplash.com / fot. Markus Winkler

GUS: spadek produkcji nawozów azotowych. Ceny nadal będą rosnąć?

28 marca 2021

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, produkcja w lutym (mdm) obniżyła się o 8,5%. Prognozuje się, że w związku z wysokim popytem, ceny nawozów będą rosnąć do końca pierwszego kwartału 2021 roku.

Spadek podaży nawozów azotowych

Nie sposób wyobrazić sobie roślinnej produkcji rolniczej bez nawozów azotowych. Są to środki, w których składzie znajduje się azot, będący głównym składnikiem pokarmowym roślin. Dzięki zastosowaniu nawozów tego typu rolnicy mogą liczyć na większe plony swoich upraw.

Niestety, w ostatnim czasie rolnicy zmagają się ze stale rosnącymi cenami nawozów. W dobie kryzysu gospodarczego i rosnącej inflacji większe koszty produkcji rolniczej nie działają korzystnie na płynność finansową gospodarstw rolnych.

Do tego wszystkiego dochodzą niedawno wprowadzone przepisy unijne, zgodnie z którymi nawozy azotowe określane są jako prekursory materiałów wybuchowych.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[ EMBED-3 ]

Ze względu na opisywane zmiany prawne, przy zakupie nawozów azotowych rolnicy muszą teraz wypełniać oświadczenie, podając m.in. swoje dane osobiste.

Jak widać, to nie koniec piętrzących się problemów związanych z nawozami azotowymi - jak podaje GUS, podaż tego produktu zmalała, co może mieć wpływ na dalszy wzrost cen. Produkcja nawozów azotowych miesiąc do miesiąca spadła o 8,5%, natomiast w okresie od stycznia do lutego obniżyła się o 0,1%, osiągając pułap 368 tysięcy ton.

Jak informuje wiceprezes Zakładów Azotowych Puławy (spółki zależnej Grupy Azoty) Jacek Janiszek, ceny nawozów będą wzrastać do końca pierwszego kwartału 2021 roku.

Rynek nawozów

Jak twierdzi Jacek Janiszek, wzrost cen nawozów na świecie, który widoczny był zwłaszcza na przełomie roku 2020 oraz 2021, spowodowany był podwyżką cen gazu ziemnego, niższą podażą z Chin i jednocześnie dużym popytem w Indiach.

Jak podaje GUS, w przypadku nawozów fosforowych produkcja w lutym wzrosła (rok do roku) o 13,6%, wynosząc 36,7 tysięcy ton. Mimo to warto zauważyć, że miesiąc do miesiąca wartość ta spadła o 7,5%, a w przedziale od stycznia do lutego podniosła się o 18,4%, osiągając poziom 76,4 tysięcy ton.

W Polsce największymi producentami nawozów jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A., gdzie powstaje około 3,8 milionów ton tego typu produktów. Kolejnym zakładem produkcyjnym jest Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. - roczna produkcja to ponad 1,5 miliona ton nawozów. Podium producentów nawozów w Polsce zamyka Anwil S.A., produkujący około 1,2 miliona ton produktu.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: GUS, stockwatch.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś