RolnikInfo.pl
Rolnik - pole

Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego/Facebook

Na polu zapadła się ziemia. Rolnik odkrył jaskinię sprzed kilkuset tys. lat

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Na początku pojawiło się niewielkie zagłębienie w ziemi na polu między miejscowością Trzydnik Duży a Kraśnikiem. Czas mijał, a zagłębienie zaczęło się poszerzać. Ostatecznie ziemia zapadła się na tyle, że Adrian Bryczek, rolnik dojrzał, co znajduje się w

Dzięki temu, że rolnik o wszystkim powiadomił Społecznego Opiekuna Zabytów Powiatu Kraśnickiego, na miejscu rozpoczęto prace, by dowiedzieć się więcej na temat tajemniczej jaskini. W miniony piątek na miejscu pojawili się archeolodzy prof. dr hab. Jerzy Libera z Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Grzegorz Mączka przedstawiciel Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, geomorfolog, speleolog oraz rolnik właściciel pola. 

Jaskinia pod polem 

Grupa przede wszystkim chciała ustalić, jakie jest pochodzenie obiektu (czy naturalne, czy powstało dzięki człowiekowi). Co się okazało po zejściu na dół? Jaskinia krasowa ma powierzchnię kilkudziesięciu m2 i wysokości ok. 140 cm.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

- Niewątpliwie metryka jaskini sięga plejstocenu (2,58 mln.-11,7 tys. lat temu), a dokładniej być może tzw. zlodowaceń południowopolskich (730-430 tys. lat temu). W tym okresie lądolód skandynawski pokrywał w różnym stopniu Wyżynę Lubelską, wchodząc nawet do Kotliny Sandomierskiej - wskazał Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Działalność człowieka w jaskini

Po dokładnym obejrzeniu jaskini okazało się, że znajduje się w niej strop obrobiony na "płasko", co oznacza pracę człowieka. Jednak to nie wszystko, w środku na ścianach widoczne są liczne ślady ciosów, w jednym miejscu znajduje się nawet ślad po wbiciu klina. 

- Układ i położenie tych śladów pracy człowieka sugeruje, że jaskinia, powstała w sposób naturalny prawdopodobnie kilkaset tysięcy lat temu, była wtórnie użytkowana przez naszych przodków celem wydobywania skały wapiennej, być może w blokach o długości ok. 40 cm - dodał Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego

Co dalej z rolniczym odkryciem?

Jak powiadomił Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego, obecnie najważniejsze jest, by ustalić sposób ochrony jaskini, a jednym ze sposobów ma być umieszczenie obiektu w Gminnej Ewidencji Zabytków. Jednak już dziś wiadomo, że ze względu na niewielkie rozmiary, jaskinia nie nadaje się do udostępnienia zwiedzającym. Co ciekawe, nazwę będzie mogła nadać rodzina odkrywców. 

Fot. Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego/ Facebook

Fot. Google Maps

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego/ Facebook

Aneta Wasilewska

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

obornik odpady

Wieś

Wlewał toksyczne odpady do obornika. Mężczyzna został zatrzymany przez policję

Czytaj więcej >
myśliwy

Wieś

Myśliwy spadł z ambony w lesie. Rozpaczliwie wołał o pomoc

Czytaj więcej >
wypadek grzybobranie

Wieś

Tragedia na grzybobraniu. 70-latek nie wrócił już do domu

Czytaj więcej >
straż leśna

Wieś

Dolnośląskie: Straż Leśna złapała kłusownika na gorącym uczynku

Czytaj więcej >
pożar pustków żuławski

Wieś

Potężny pożar stodoły. Śmierć poniosły trzy osoby

Czytaj więcej >
chlewnia

Wieś

Warmińsko-mazurskie: dwóch mężczyzn kradło złom z nieczynnej chlewni

Czytaj więcej >