Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne. Zagrożenie dla 5 województw
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:36

IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne. Zagrożenie dla 5 województw

imgw
Jan BIELECKI/East News (zdj. ilustracyjne)

Alerty są związane nie tylko z intensywniejszymi opadami w ostatnim czasie, ale również ze spływem wód roztopowych na południu kraju. W pewnych rejonach może dojść do przekroczenia stanów ostrzegawczych poziomu wody w rzekach. 

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne

Wezbranie rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych jest w 80% prawdopodobne w przypadku południowej części kraju, czyli w zlewni Wisłok do Krosna, a także w zlewni San od Olchowców (Sanoka) do ujścia Wisłoka.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje na tych terenach od 17 do 19 kwietnia 2021 roku.

Kolejnym obszarem, na którym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne, jest zlewnia Nida od Pińczowa do ujścia, zlewnia Nida od Brzegów do Pińczowa, zlewnia Nida po Brzegi, a także zlewnia Kamienna wraz ze zbiornikiem Brody Iłżeckie.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

W wymienionych rejonach obowiązuje drugi stopień zagrożenia hydrologicznego, co oznacza, że może dojść do wezbrania wody do tego stopnia, że jej poziom przekroczy poziom alarmowy. 

Problemy dla rolników

Wysoki stan wód wraz z przekraczaniem stanów alarmowych może spędzać rolnikom sen z powiek. Wkrótce zaczyna się siew m.in. kukurydzy, na polach trwają już intensywne prace.

Pogoda w ostatnich dniach nie jest jednak łaskawa dla rolników - intensywny deszcz i niskie temperatury nie wspierały w uprawie roślin.

Warto dodać, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne, które będą obowiązywać od 19 do 21 kwietnia. Alerty pierwszego stopnia przed roztopami obowiązują w powiecie kłodzkim, wałbrzyskim, kamiennogórskim, jeleniogórskim, lwóweckim, lubańskim i Jeleniej Górze.

Informacje synoptyczne podają, iż prawdopodobieństwo wystąpienia ewentualnego zagrożenia wskutek roztopów wynosi około 80%.

Prognoza pogody na weekend pokazuje, że temperatura będzie stopniowo wzrastać, przy czym niskie wartości pozostaną obecne zwłaszcza na południu Polski. Na terenie całego kraju nadal towarzyszyć nam będą opady deszczu.

Poniżej prezentujemy mapę IMGW, na której zaznaczono obszary zagrożenia hydrologicznego.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: IMGW

Tagi: Rośliny Wieś