RolnikInfo.pl
imgw

Jan BIELECKI/East News (zdj. ilustracyjne)

IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne. Zagrożenie dla 5 województw

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W ostatnim czasie niebo w Polsce często było zasnute ciężkimi chmurami, a przez wiele dni padał deszcz i deszcze ze śniegiem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował na swojej stronie internetowej o zagrożeniach hydrologicznych na części województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Wzbierające wody mogą zaburzyć wiosenne prace rolników.

Alerty są związane nie tylko z intensywniejszymi opadami w ostatnim czasie, ale również ze spływem wód roztopowych na południu kraju. W pewnych rejonach może dojść do przekroczenia stanów ostrzegawczych poziomu wody w rzekach. 

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne

Wezbranie rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych jest w 80% prawdopodobne w przypadku południowej części kraju, czyli w zlewni Wisłok do Krosna, a także w zlewni San od Olchowców (Sanoka) do ujścia Wisłoka.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje na tych terenach od 17 do 19 kwietnia 2021 roku.

Kolejnym obszarem, na którym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne, jest zlewnia Nida od Pińczowa do ujścia, zlewnia Nida od Brzegów do Pińczowa, zlewnia Nida po Brzegi, a także zlewnia Kamienna wraz ze zbiornikiem Brody Iłżeckie.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

W wymienionych rejonach obowiązuje drugi stopień zagrożenia hydrologicznego, co oznacza, że może dojść do wezbrania wody do tego stopnia, że jej poziom przekroczy poziom alarmowy. 

Problemy dla rolników

Wysoki stan wód wraz z przekraczaniem stanów alarmowych może spędzać rolnikom sen z powiek. Wkrótce zaczyna się siew m.in. kukurydzy, na polach trwają już intensywne prace.

Pogoda w ostatnich dniach nie jest jednak łaskawa dla rolników - intensywny deszcz i niskie temperatury nie wspierały w uprawie roślin.

Warto dodać, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne, które będą obowiązywać od 19 do 21 kwietnia. Alerty pierwszego stopnia przed roztopami obowiązują w powiecie kłodzkim, wałbrzyskim, kamiennogórskim, jeleniogórskim, lwóweckim, lubańskim i Jeleniej Górze.

Informacje synoptyczne podają, iż prawdopodobieństwo wystąpienia ewentualnego zagrożenia wskutek roztopów wynosi około 80%.

Prognoza pogody na weekend pokazuje, że temperatura będzie stopniowo wzrastać, przy czym niskie wartości pozostaną obecne zwłaszcza na południu Polski. Na terenie całego kraju nadal towarzyszyć nam będą opady deszczu.

Poniżej prezentujemy mapę IMGW, na której zaznaczono obszary zagrożenia hydrologicznego.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: IMGW

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

dron

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron

Czytaj więcej >
kampania cukrownicza

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru

Czytaj więcej >
pestycydy

Uprawy

Kolejne pestycydy wycofane z rynku. Lista dostępnych środków coraz krótsza

Czytaj więcej >
wykopki ziemniaki

Uprawy

Trwają wykopki ziemniaków. Niekorzystne wieści z pól

Czytaj więcej >
sad jabłka

Uprawy

Rolnicy pracowali na platformie w sadzie. Ciągnik wjechał na gałąź

Czytaj więcej >
pszczelarz pasieka

Uprawy

Warmińsko-mazurskie: straż graniczna wykryła nielegalny proceder w pasiece

Czytaj więcej >