Izba rolnicza - dzierżawa
Bicanski/Pixinio
Autor Aneta Wasilewska - 27 Lutego 2021

Podlaska Izba Rolnicza apeluje o zmiany przepisów dot. przetargów na dzierżawy

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej jest zdania, że powinny zostać wprowadzone zmiany w sprawie przetargów na dzierżawy w Parkach Narodowych. Sposób, w jaki dzisiaj są przeprowadzane, stawia na "przegranej pozycji" wielu rolników. W związku z pojawiającymi się problemami, PIR zaapelował do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o zmianę przepisów.

W sprawie Podlaska Izba Rolnicza jeszcze na początku lutego zwróciła się do Michała Kurtyki z Ministerstwa Środowiska i Klimatu.

- Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej zwraca się z wnioskiem o zmianę zapisów rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 lipca 2012 r. w sprawie przetargów oraz rokowań na rozporządzenie nieruchomościami przez parki narodowe, na wzór przepisów stosowanych do gospodarowania nieruchomościami z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - wskazano w piśmie.

Jak zaznaczono, przepisy zawarte rozporządzeniu obligują dyrektora parku narodowego, by w sytuacji dzierżawy gruntów przeprowadzane było postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego. Zdaniem Zarządu PIR takie rozwiązanie tylko "pozornie wydaje się być korzystne".

Interwencja w gospodarstwie. 82-letni gospodarz i 58-latka z zarzutem znęcania się nad zwierzętamiInterwencja w gospodarstwie. 82-letni gospodarz i 58-latka z zarzutem znęcania się nad zwierzętamiCzytaj dalej

- Jako samorząd rolniczy od kilku lat obserwujemy, że gospodarowanie gruntami na styku "park narodowy - miejscowi rolnicy", nie zawsze układa się dobrze. (...) Jedyną z form poprawy nastrojów, jest wprowadzenie przepisów o możliwości stosowania przez dyrektora parku przetargu ograniczonego na dzierżawę gruntów. Obecnie przepisy wykluczają taką możliwość, czego efektem jest dzierżawienie przedmiotowych gruntów przez podmioty z całego kraju, które nierzadko, nie są zupełnie związane z rolnictwem, czy ochroną przyrody - przekazał prezes PIR Grzegorz Leszczyński.

Dzierżawa da rolnikom więcej możliwości

- Miejscowi rolnicy są zainteresowani dzierżawą gruntów, zarówno z uwagi na możliwość pozyskania paszy, bądź ściółki do produkcji bydła, jak i możliwością przystąpienia do programów prośrodowiskowych - wskazał Leszczyński.

Niestety, przez nieograniczony dostęp do przetargów, rolnicy często znajdują się na "przegranej pozycji" w porównaniu ze spółkami handlowymi, które mają większe zaplecze finansowe.

Prośba o poparcie wniosków przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się także o poparcie wniosku w sprawie zmiany przepisów dotyczących przetargów dzierżawy do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej zwraca się z prośbą o poparcie naszego wniosku skierowanego do Ministra Klimaty i Środowiska o zmianę zapisów rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 lipca 2012 r. w sprawie przetargów oraz rokowań na rozporządzanie
nieruchomościami przez parki narodowe, na wzór przepisów stosowanych do gospodarowania nieruchomościami z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (tj. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa) - zaapelowała PIR do ministra rolnictwa.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Zapraszamy na naszą rozmowę z Michałem Kołodziejczakiem, liderem Agrounii.

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza

Następny artykuł