Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Izba rolnicza wyciąga rękę do dostawców Bielmleku. Rolnicy mogą uzyskać pomoc prawną
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:33

Izba rolnicza wyciąga rękę do dostawców Bielmleku. Rolnicy mogą uzyskać pomoc prawną

Bielmlek - Podlaska Izba Rolnicza
Facebook/Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek

Przypomnijmy, 8 marca bieżącego roku w Sądzie Rejonowym w Białymstoku ogłoszono upadłość Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim. W związku z ogłoszoną upadłością Podlaska Izba Rolnicza zaoferowała pomoc w wypełnianiu wniosku o wierzytelność wobec upadłej Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Jak wynika z informacji przekazanych przez PIR, rolnicy od 1 kwietnia mogą ubiegać się o pomoc w Biurze Powiatowym Podlaskiej Izby Rolniczej w Bielsku Podlaskim, która znajduje się w Bielsku Podlaskim przy ul. Białowieska 107. Dzwoniąc pod numer 607 327 607, rolnicy mogą uzgodnić termin porady.

Jednak, jak podkreśla Podlaska Izba Rolnicza, zgłoszenie wierzytelności syndykowi musi nastąpić w terminie do 30 dni od  dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W tym przypadku jest to termin 18 kwietnia 2021 roku (niedziela).

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Czy wniosek wystarczy, by odzyskać pieniądze? 

Jak informuje portal bielsk.ue, samo złożenie wniosku nie gwarantuje, że rolnicy odzyskają zaległe pieniądze. Jest to jednak szansa na odzyskanie przynajmniej części należności. Jak wskazują dziennikarze portalu bielsk.ue, osoba, która nie złoży wniosku, nie będzie miała żadnych szans na odzyskanie pieniędzy.

- Zgłoszone wierzytelności nie mają wpływu na obowiązek spłaty brakujących udziałów przez rolników, którzy byli członkami spółdzielni Bielmlek - dodaje portal bielsk.ue. 

Dramatyczna sytuacja rolników i interwencje 

O dramatycznej sytuacji rolników ze Spółdzielni Mleczarskiej Bielmek informowaliśmy już niejednokrotnie. Niedawno wyszło na jaw, że na prośby rolników związanych ze spółdzielnią już od roku próbował interweniować Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa. Europoseł zwracał się zarówno do premiera, jak i ministra sprawiedliwości, wskazując na traktowanie rolników, którzy już wtedy nie otrzymywali pieniędzy od SM Bielmlek. W mediach pojawiły się treści listów, które trafiały do polityków, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. 

Pod Spółdzielnię Mleczarską Bielmlek już dwa razy pojawiali się przedstawiciele AGROunii. Przypomnijmy, w miniony poniedziałek, 29 marca bieżącego roku, jak można było zobaczyć na transmisji prowadzonej przez AGROunię, zrozpaczeni rolnicy żądali sprawiedliwości i domagali się natychmiastowej interwencji w sprawie. Rolnicy chcą, by konsekwencje niewypłacanych producentom mleka należności poniósł były prezes Bielmleku Tadeusz Romańczuk, więcej >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza, Bielsk.eu