RolnikInfo.pl
Agrounia Bielmlek

Facebook / Agrounia

Szturm rolników na siedzibę Bielmleku. Agrounia żąda sprawiedliwości

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

29 marca br. o godzinie 15:00 pod siedzibą Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek pojawili się rozgoryczeni rolnicy oraz członkowie Agrounii z liderem Michałem Kołodziejczakiem. Emocje sięgają zenitu, a zgromadzeni żądają sprawiedliwości i interwencji politykó

Na miejscu pojawili się również policjanci, którzy wskazywali na nielegalny charakter zgromadzeń w czasie pandemii. 

- Protest jest zasadny, chce pan, żeby samobójstwa były? - rzekł do policjanta jeden ze zgromadzonych. 

Protest pod SM Bielmlek

29 marca br. pod Spółdzielnią Mleczarską Bielmlek spotkali się nie tylko poszkodowani dostawcy mleka, ale również polityk Lech Kołakowski i członkowie Agrounii ze swoim liderem Michałem Kołodziejczakiem. Bielmlek ogłosił upadłość i wiele wskazuje na to, że rolnicy nie tylko nie otrzymają zapłaty za oddane do spółdzielni mleko, ale będą też musieli dopłacać do długów przedsiębiorstwa.

Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, rozmawiał z zebranymi na miejscu hodowcami bydła mlecznego, zaznaczając, że cały czas próbuje otrzymać wyjaśnienia na temat dramatycznej sytuacji, która obciąża rolników.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

- Rozmawiałem z różnymi politykami, oni mówią, że sprawa jest trudna, tutaj są powiązania - mówił lider Agrounii, wskazując, że nie ma możliwości, by rolnicy mieli być pozostawieni bez pomocy.

Tłum otwarcie domagał się, by konsekwencje niewypłacenia producentom mleka należności poniósł były prezes Bielmleku Tadeusz Romańczuk. Zgromadzonych wsparł poseł Lech Kołakowski, który zwrócił się do rolników: 

- To państwo jest dłużne wam, za waszą polskość, za to, że gospodarujecie na tej ziemi. Nie chcę robić polityki, ja chcę pomóc.

Lech Kołakowski poprosił protestujących o zdjęcia lub skany dokumentów poświadczających fakt, że oddali do Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek towar, lecz nie otrzymali za niego należnej zapłaty. 

W międzyczasie na miejscu pojawili się funkcjonariusze policji, którzy zaapelowali o zakończenie zgromadzenia, które miało mieć nielegalny charakter ze względu na obostrzenia epidemiologiczne. Rolnicy ostro zareagowali, a jeden z nich zwrócił się do policjanta: 

- Protest jest zasadny, chce pan, żeby samobójstwa były?

Agrounia i protestujący wdzierają się do siedziby SM Bielmlek

W pewnym momencie lider Agrounii Michał Kołodziejczak na czele tłumu rolników wszedł do budynku SM Bielmlek, nawołując wiceprezesa do wytłumaczenia się z obecnej sytuacji przedsiębiorstwa. Na miejscu nie był niestety obecny prezes Tadeusz Romańczuk.

Gdy tłum był już wewnątrz budynku, a Michał Kołodziejczak rozmawiał z pracownikami w sekretariacie, wiceprezes próbował niepostrzeżenie wyjść z siedziby SM Bielmlek. Strajkujący zatrzymali go i zaczęli zadawać pytania na temat niewypłaconego wynagrodzenia. 

Wiceprezes, pytany o to, czy pobierał wynagrodzenie w momencie, gdy rolnicy nie otrzymywali wpłat na swoje konta, nie odpowiedział w jednoznaczny sposób. Co więcej, stwierdził, że protestujący ograniczyli jego wolność, nie pozwalając mu opuścić budynku.

Emocje podczas zgromadzenia były bardzo burzliwe, a rolnicy, którzy żądali wyjaśnień i sprawiedliwości, nie kryli rozgoryczenia. Czy producenci mleka będą mogli liczyć na rozwiązanie swoich problemów i sprawiedliwe zachowanie ze strony SM Bielmlek? Na obecną chwilę trudno w tej kwestii wyrokować, sprawa jest nadal w toku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Facebook / Agrounia

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej/Zrzutka.pl

Wiadomości

Wieś stanęła w płomieniach. Pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej

Czytaj więcej >
prezes pis

Wiadomości

Prezes PiS o rychłych zmianach na wsi. Obietnice dla rolników

Czytaj więcej >
premier

Wiadomości

Premier o rolnictwie podczas konferencji w Balicach: "Jest oczkiem w głowie"

Czytaj więcej >
sylwia spurek

Wiadomości

Europosłanka nie chce, by zwierzęta postrzegano jako jedzenie. Internauci odpowiedzieli

Czytaj więcej >
bijatyka

Wiadomości

Bijatyka byłego radnego PiS i handlarza na targu [WIDEO]

Czytaj więcej >