Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Jechali we dwoje ciągnikiem. Policja zabrała prawo jazdy kierowcy
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 19.09.2023 17:25

Jechali we dwoje ciągnikiem. Policja zabrała prawo jazdy kierowcy

ciągnik
unsplash.com

Kierujący pojazdem, który nieprawidłowo przewozi pasażerów, może stracić uprawnienia do prowadzenia pojazdów na okres nawet 3 miesięcy. Tę surową lekcję otrzymał 38-letni kierowca, który w swoim ciągniku rolniczym przewoził 30-letniego pasażera. Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie relacjonuje incydent, który skończył się konfiskatą dokumentu kierowcy i nałożeniem mandatu.

Nieprawidłowy przewóz osób przepisem na utratę prawa jazdy

Jak poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie na swojej stronie internetowej, 38-letni mieszkaniec gminy Szczytno utracił prawo jazdy na okres 3 miesięcy po tym, jak przewoził pasażera nieodpowiednim pojazdem - ciągnikiem rolniczym marki Ursus. Incydent miał miejsce w miejscowości Lipowiec, gdzie funkcjonariusze zatrzymali pojazd do kontroli drogowej. Oprócz nielegalnego przewozu pasażera, sam pojazd nie spełniał wymagań technicznych, co również skutkowało nałożeniem mandatu na kierowcę i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Surowe kary za nielegalne przewozy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, za przewożenie większej liczby pasażerów niż dopuszcza to dowód rejestracyjny, grozi utrata uprawnień do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy. W przypadku nieposłuszeństwa wobec tej decyzji, okres utraty prawa jazdy może zostać wydłużony do 6 miesięcy, nawet jeśli kierowca nie popełnił innych wykroczeń. Ponadto, w przypadku kolejnego naruszenia w wydłużonym okresie, uprawnienia do kierowania zostaną cofnięte na stałe.

Bezpieczeństwo pasażerów na pierwszym miejscu

– Przypominamy, że przewóz pasażerów jest możliwy tylko, jeśli kabina ciągnika jest fabrycznie wyposażona w dodatkowe siedzisko, a dokument rejestracyjny przewiduje możliwość przewożenia drugiej osoby – zaznaczają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.

 

źródło: KPP Szczytno

Tagi: Rolnictwo