Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Jest porozumienie ws. zboża z Ukrainy
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 03.10.2023 13:46

Jest porozumienie ws. zboża z Ukrainy

MRiRW/gov.pl
MRiRW/gov.pl

Dzisiaj rano szef resortu rolnictwa Robert Telus spotkał się online z ministrami rolnictwa Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża. Podczas spotkania ustalono, że kontrole tranzytów przejdą do portu litewskiego. 

Porozumienie ws. ukraińskiego zboża

Robert Telus po rozmowach z ministrem rolnictwa Litwy Kęstutisem Navickasem i ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim poinformował, że od jutra tj. od 4 października, kontrole transportów produktów rolnych z Ukrainy będą mogły odbywać się w portach litewskich. Minister Telus zapewnił, że tranzyt będzie oczywiście odbywał się w systemie SENT, czyli tak jak do tej pory, pod ścisłym nadzorem.

Strona litewska bierze całkowitą odpowiedzialność za te kontrole – dodał minister Telus podczas briefingu po zakończeniu rozmów.

Korytarze transportowe

Szef polskiego resortu rolnictwa Robert Telus zwrócił uwagę, że opisana decyzja była możliwa m.in. dzięki zbudowaniu przez Polskę korytarzy transportowych. Jego zdaniem KE decyzją z 15 września br. zaczęła psuć utworzone korytarze, które są niezwykle ważne dla wszystkich państw przyfrontowych. 

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że Polska będzie kontynuowała ich budowę (korytarzy). Zaznaczył, że jest to ważne nie tylko dla polskich rolników, Ukrainy czy Unii Europejskiej, a wręcz dla całego świata, gdyż to zboże powinno trafiać do tych regionów, w których aktualnie go brakuje.

Kwestie rybołówstwa

W dwustronnej formule, tj. polsko-litewskiej, odbyły się dziś również rozmowy w sprawie decyzji proponowanej przez Komisję Europejską, dotyczącej ograniczenia połowów śledzia centralnego na Morzu Bałtyckim.

Nie ma to polskiej zgody i wspólnie z innymi krajami nadbałtyckimi i skandynawskimi będziemy przeciwko temu protestować – zapowiedział podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

Wiceminister poinformował również o planach Komisji Europejskiej odnoszących się do kwestii stosowania procesu technologicznego tzw. Stiffeningu.

Jesteśmy liderami w Europie w tym segmencie branży rybnej i tutaj również będziemy protestować przeciwko niekorzystnym dla nas propozycjom – dodał wiceminister Krzysztof Ciecióra.

Źródło: MRiRW na gov.pl