Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ukraina

Ukraina

Ukraina - państwo.

Strajk rolników polska
27.02.2024 10:22 Rolnicy ruszyli na Warszawę. Wiadomo, jak będzie wyglądał plan protestu

Oburzeni rolnicy już 27 lutego 2024 roku przejdą w marszu ulicami Warszawy. Na trasie ich przemarszu będzie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Czy po może to w walce o spełnienie ich postulatów?

strajk rolników/ ukraińska fasola
25.02.2024 13:10 Ukraińska fasola na torach. Zareagował wicepremier Ukrainy

W sobotę na granicy polsko-ukraińskiej, nieznani sprawcy otworzyli wagony przewożące ukraińską fasolę i rozsypali ją na tory. To już kolejny taki incydent przy granicy ze wschodnimi sąsiadami. Minister infrastruktury Ukrainy w mocnych słowach odpowiada na zajście w Dorohusku.  

maliny
23.02.2024 21:52 Kolejna partia malin z Ukrainy wycofana przez IJHARS z powodu pleśni

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie zakazała dopuszczenia do obrotu partii malin z Ukrainy. To kolejny komunikat związany z ukraińską maliną w tym miesiącu. 

Andrzej Duda Wołodymir Zełenski
21.02.2024 23:47 Wołodymyr Zełenski apeluje do Tuska. Prosi o spotkanie

Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej ulega z każdym dniem zaostrzeniu wraz ze zmęczeniem i zniechęceniem protestujących rolników i blokowanych ukraińskich przewoźników. Ku zaskoczeniu polskiej strony Prezydent Ukrainy zaapelował za pomocą platformy X do premiera Donalda Tuska o spotkanie. 

Strajk rolników polska
21.02.2024 14:55 Znany rolnik w ostrych słowach o kontrowersyjnym banerze na strajku rolników

Miejscowość Gorzyczki i protest rolników w tej miejscowości stały się tematem przewodnim medialnych doniesień o organizowanych w całej Polsce masowych strajkach rolników. Wszystko za sprawą skandalicznego baneru. Organizator oraz rolnicy odcinają się od przesłania plakatu. 

zboża, import z Ukrainy
21.02.2024 09:54 Importerzy zboża z Ukrainy mają duży problem. Rozmowa z Moniką Pióro

Konsumenci coraz bardziej świadomie zwracają uwagę na kraj pochodzenia produktów spożywczych w związku z doniesieniami o nieprawidłowościach w imporcie produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. O kryzysie wizerunkowym i społecznej odpowiedzialności biznesu w rozmowie ze specjalistką do spraw Public Relations Moniką Pióro. 

olej, półka w sklepie
20.02.2024 19:06 Bojkotują Olej Kujawski. Jest oświadczenie producenta

Strajki rolników wywołują coraz większe poruszenie w społeczeństwie, a konsumenci z coraz większym zainteresowaniem przyglądają się firmom sprowadzającym produkty rolno-spożywcze z Ukrainy. Jednym z producentów, który znalazł się pod presją społeczną jest firma Bunge Polska, producent Oleju Kujawskiego. Firma wydała oświadczenie w tej sprawie. 

Strajk rolników polska
19.02.2024 18:06 Rolnicy wygwizdali wicewojewodę w Dorohusku

Ogólnopolski Strajk Rolników przybiera na sile. Szczególnie intensywnie przebiegają akcje protestacyjne rolników na granicy polsko-ukraińskiej. W niedzielę 18 lutego do protestujących w Dorohusku wybrał się wicewojewoda lubelski. 

strajk rolników
17.02.2024 11:07 Rolnik trafił na ukraińską czarną listę. Poszło o zdjęcia spleśniałego zboża

Jeden z polskich rolników strajkujących na granicy z Ukrainą nagrał zawartość wagonów towarowych przyjeżdżających do naszego kraju. Za nagrania i zdjęcia trafił na “czarną listę” ukraińskich służb. 

Strajk rolników polska
15.02.2024 15:21 Mocne słowa ambasadora Ukrainy. Chodzi o protest rolników na granicy

Strajk rolników rozpoczęty 9 lutego nie zwalnia, a nabiera rozpędu. Zgodnie z zapowiedziami NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność” potrwa on 30 dni. Na 20 lutego planowana jest blokada granicy z Ukrainą. Stanowisko w tej sprawie przedstawił ambasador Ukrainy w Polsce. 

produkcja miodu
15.02.2024 12:52 Pszczelarze są wściekli, niepokojące wieści. Ukraiński miód niszczy polskie pasieki

Złość i gniew protestujących rolników przelała się również na polskich pszczelarzy. Importowany  z Ukrainy miód zalewa naszą gospodarkę, niszcząc tym samym rodzime pasieki. Komnsumpcja polskiego miodu od dwóch lat stoi w miejscu, dlatego utrzymanie pasieki przestaje być opłacalne. 

Michał Kołodziejczak
14.02.2024 16:31 Zepsute zboże z Ukrainy. To może być duży problem

Media społecznościowe w poniedziałek zalały zdjęcia i filmy z bulwersującymi zdjęciami zboża i kukurydzy przywiezionej z Ukrainy. W dniu wczorajszym na kontrolę poselską na granicę polsko-ukraińską wybrał się wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. 

samochody ciężąrowe
13.02.2024 16:01 Ukraina odpowiada na zajście w Dorohusku. "To niedopuszczalne"

Do zdarzenia miało dojść w ubiegłą niedzielę. Protestujący na przejściu granicznym w Dorohusku zatrzymali trzy ciężarówki przewożące zboże a następnie całą zawartość wysypali na drogę. Na reakcję Ukrainy nie trzeba było długo czekać. Sprawcy nadal są poszukiwani.

Ukraina, pole
27.01.2024 19:39 Ukraińskie pola zostały skażone? Eksperci przekazali niepokojące informacje

Bombardowania Ukrainy w obliczu wojny wywołanej przez Rosję nadal trwają. Badacze sprawdzają, czy tereny rolnicze są zdatne do produkcji żywności dla ludzi i zwierząt. 

Czesław Siekierski
18.01.2024 22:01 Minister rolnictwa przekazał niepokojące informacje. "KE odrzuciła nasz wniosek"

Wniosek do Komisji Europejskiej o przywrócenie kwot taryfowych na niektóre wrażliwe produkty został odrzucony. Embargo na produkty rolne spotkało się z nieprzychylnością polityczną Komisji oraz Ukrainy. Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiada kolejne plany działania.  

pole
17.01.2024 14:27 Polska prowadzi negocjacje z Kijowem. Czy uda się zażegnać kryzys zbożowy?

Wprowadzenie licencji importowych na produkty z Ukrainy, to nowa propozycja unijnego rozporządzenia przedłużającego bezcłowy handel ze wschodnimi sąsiadami. Polska jest w trakcie negocjacji z Kijowem. Czy takie założenia uspokoją naszych rolników?

Michał Kołodziejczak
18.12.2023 14:52 Burza po słowach Michała Kołodziejczaka w sprawie zboża z Ukrainy

W czasie jednego z wywiadów przyszły wiceminister rolnictwa odniósł się do tematu wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. Jego opinia poruszyła media, rolników i stronę ukraińską. 

Wołodymyr Zełenski
22.11.2023 17:28 Pomyślne podsumowanie ukraińskich żniw. Potężne zbiory

Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy podzieliło się z opinią publiczną wynikami zebranych zbóż i roślin strączkowych z 90 proc. powierzchni. Choć wynik może ulec jeszcze zmianie (do zebrania zostało jeszcze 10 proc. plonu), to już teraz wiadomo, że bieżący sezon zamyka się z pozytywnymi liczbami. 

sadzonki ziemniaków
24.10.2023 22:24 Nie tylko zboże. Z Ukrainy ma też przybywać za dużo innych produktów rolnych

Polska, borykając się od pewnego czasu z problemem nadmiaru ukraińskiego zboża, stawia czoła także innemu wyzwaniu. Oprócz zbóż, nadmiernie importowane są z Ukrainy inne produkty rolnicze, co potwierdza w rozmowie z PAP Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

sterty dokumentów
16.10.2023 19:39 Zboże techniczne. Ujawniono listę podmiotów, które miały je sprowadzać z Ukrainy

Które podmioty w Polsce sprowadzały tzw. zboże techniczne z Ukrainy? Wirtualna Polska dotarła do listy firm, które według organów państwowych importowały do Polski tego typu towar. W wykazie znajduje się imponująca liczba 91 firm, w tym zarówno przedsiębiorstwa rolnicze, jak i te z innych branż, takich jak przemysł meblarski czy remontowy. 

Ukraina
06.10.2023 07:46 Ukraina zawiesiła skargi do WTO przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom

Ukraina pracuje nad "całościowym rozwiązaniem" sporu - powiedział w czwartek w Brukseli  wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka.

MRiRW
05.10.2023 15:54 Ważne: Polska zawarła porozumienie z Ukrainą. W tle Litwa

Jak informuje MRiRW, Polska, Litwa i Ukraina zawarły istotne porozumienie dotyczące tranzytu zboża z Ukrainy, a od środy, 4 października, kontrolę nad transportem z Ukrainy przejęła strona litewska. Decyzja ta została ogłoszona przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Roberta Telusa, po wideokonferencji z ministrami ds. rolnictwa Litwy i Ukrainy.

MRiRW/gov.pl
03.10.2023 13:46 Jest porozumienie ws. zboża z Ukrainy

Dzisiaj rano szef resortu rolnictwa Robert Telus spotkał się online z ministrami rolnictwa Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża. Podczas spotkania ustalono, że kontrole tranzytów przejdą do portu litewskiego. 

pestki słonecznika
02.10.2023 15:32 Europejski kraj zakazał importu ukrańskiego słonecznika

Bułgarski rząd, reagując na protesty rolników i obawy dotyczące wpływu importu ukraińskiego słonecznika na krajowy rynek, podjął decyzję o tymczasowym zakazie importu tego produktu. Porozumienie między rządem a protestującymi rolnikami zakłada, że zakaz będzie obowiązywał do końca listopada br., po czym ma zostać zastąpiony systemem licencjonowania eksportu z Ukrainy.

flaga UE i Ukrainy
28.09.2023 14:33 Rozmowy UE z Ukrainą. Polska ma złożyć wniosek o ujawnienie treści informacji

Polska podejmuje decydujący krok w dążeniu do większej przejrzystości w rozmowach Unii Europejskiej z Ukrainą. 25 września 2023 roku polski Stały Przedstawiciel przy UE, Andrzej Sadoś, ogłosił, że Polska złoży wniosek o ujawnienie treści informacji na temat rozmów Unii z Ukrainą. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
26.09.2023 08:59 Zełenski o zbożu: „Stopniowo pozbywamy się emocji”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wypowiedział się na temat ostatnich wydarzeń skupiających się wokół ukraińskiego zboża. Swoimi przemyśleniami podzielił się w nagraniu udostępnionym na jednym z portali społecznościowych. 

Premier Mateusz Morawiecki
21.09.2023 17:30 Polska nie przekazuje już uzbrojenia na Ukrainę? Premier potwierdza

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym dla Polsat News został zapytany czy w związku z kryzysem zbożowym, Polski rząd rozważa zmniejszenie pomocy dla Ukrainy. Premier w odpowiedzi zaznaczył, że Polska pomaga Ukrainie w walce z Rosją, ale rząd nie może się zgodzić na rozchwianie polskiego rynku. Czy to oznacza koniec pomocy Ukrainie?

warzywa
20.09.2023 16:09 Ukraina wprowadzi embargo na polskie warzywa i owoce?

Wiceminister gospodarki i handlu Ukrainy, Taras Kaczka, podniósł kontrowersje, sugerując możliwość wprowadzenia embargo na polskie produkty rolnicze. Choć pierwotnie groźba ta wywołała obawy, wciąż pozostaje wiele niewiadomych w tej sytuacji, a obie strony – polska i ukraińska – starają się szukać rozwiązania na drodze negocjacji.