KE o planie działań ws. rozwoju produkcji ekologicznej. 25% ekologicznych upraw do 2030 roku
Warto dodać, że Komisja Europejska wyznaczyła cel, jakim jest zajęcie 25% powierzchni wszystkich użytków rolnych uprawami ekologicznymi do 2030 roku.
Komisja Europejska o zmianach na rzeczy klimatu
Zmiany klimatyczne nie są ani teorią, ani opinią - są niepodważalnym faktem, którego oznaki widzimy na co dzień. WWF podaje, że w porównaniu do czasu sprzed epoki przemysłowej, działania ludzi na Ziemi przyczyniły się do podniesienia średniej temperatury o 1 stopień Celsjusza.
Choć może wydawać się to niewiele, to nic bardziej mylnego - katastrofa klimatyczna może nadejść szybciej, niż przewidujemy.
Istotnym progiem średniej temperatury na naszej planecie jest 1,5 stopnia Celsjusza - by go nie przekroczyć, wszystkie kraje muszą stać się neutralne klimatycznie do 2050 roku. Unia Europejska z każdym rokiem coraz bardziej podkreśla konieczność podejmowania działań w tym kierunku, a wiele zmian ma dotknąć m.in. rolnictwo.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[ EMBED-3 ]
WWF wskazuje, że do 2030 roku należy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych na świecie o połowę. Plan działań ws. lepszego rozwoju produkcji ekologicznej w unijnym rolnictwie został stworzony w zgodzie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ze strategią na rzecz różnorodności biologicznej i strategią Od pola do stołu.
W dokumencie czytamy, że ekologiczne pola są w 30% bardziej zróżnicowane biologicznie, ich właściciele osiągają wyższe dochody, a zwierzęta hodowane w ekologicznych gospodarstwach cieszą się lepszym zdrowiem.
Działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej
Jak możemy przeczytać w dokumencie opublikowanym przez Komisję Europejską, w ciągu ostatnich dziesięciu lat na terenie Unii Europejskiej powierzchnia ekologicznych upraw zwiększyła się o prawie 66% - od 8,3 milionów hektarów w 2009 roku do 13,8 milionów hektarów w 2019 roku.
Obecnie powierzchnia wszystkich pól w krajach UE, które uprawiane są w sposób ekologiczny, wynosi 8,5%. Komisja Europejska chce przeznaczyć specjalny budżet na akcję promującą żywność organiczną, a także na popularyzację unijnego logo sygnującego produkty ekologiczne. Działania te mają podnieść świadomość konsumentów na temat wartości żywności z gospodarstw ekologicznych i napędzić konsumpcję.
Kolejnym krokiem ma być skierowana do rolników zachęta do przekształcania tradycyjnych gospodarstw na te kierujące się ideałami ekologicznymi. Komisja Europejska zapowiada m.in. wspieranie organizacji łańcuchów dostaw żywności i lokalnego rolnictwa oraz zachęcanie do żywienia zwierząt gospodarskich zgodnie z zasadami ekologii.
Trzeci, ogólny kierunek rozwoju dotyczyć ma zwiększenia udziału gospodarstw ekologicznych w budowaniu zrównoważonego rolnictwa w Unii Europejskiej. Wszystkich działań przedstawionych przez Komisję Europejską jest 23 - będą one implementowane jeszcze w 2021 roku.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Kontrola pociągów z drewnianymi zrębkami. SG i KAS udaremniły przemyt
-
Świętokrzyskie: Pożar ciągnika. Na miejscu cztery zastępy straży pożarnej
-
Na polu nagle zapadła się ziemia. Niebywałe, jakiego odkrycia dokonał rolnik
Źródło: ec.europa.eu, WWF