Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Kiedy siać zboża ozime? Optymalne terminy siewu
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 14.09.2023 17:24

Kiedy siać zboża ozime? Optymalne terminy siewu

Ciągnik w polu
pixabay

Do prawidłowego rozwoju zboża ozime muszą przejść proces jarowizacji. W wyniku oddziaływania niskich temperatur zachodzą w roślinie liczne procesy biochemiczne, niezbędne do wytworzenia ziarniaków. Dlatego właśnie zboża te są wysiewane jesienią, aby przed zimą mogły osiągnąć fazę krzewienia. Dlaczego termin siewu ma znaczenie? Jaki jest optymalny termin siewu poszczególnych zbóż ozimych? Odpowiadamy.

Dlaczego termin siewu zbóż ozimych jest tak ważny?

Odpowiedni termin siewu ma znaczenie we wszystkich etapach rozwoju zbóż. Każdy region kraju charakteryzuje się swoistą długością okresu wegetacyjnego, według którego wyznaczane są terminy siewu danych gatunków zbóż ozimych. Należy jednak mieć na uwadze, że terminy te mogą ulec zmianie z uwagi na zmieniające się warunki atmosferyczne. Zbyt wczesny siew prowadzi m.in. do nadmiernego rozkrzewiania, natomiast siew opóźniony nie pozwala roślinom na pełen rozwój przed zimą.

Jęczmień ozimy

Siewy zbóż ozimych należy rozpocząć od jęczmienia, który jest najdelikatniejszym ze wszystkich gatunków zbóż ozimych. Na wschodzie i północnym-wschodzie kraju jęczmień powinien być wysiany w terminie od 5 do 15 września, w centrum od 10 do 18 września, a na zachodzie i południu do 20 września.

Pszenżyto ozime

Pszenżyto jest wrażliwe na termin siewu. Na północy kraju siew powinniśmy rozpocząć między 10 a 20 września. Na południu natomiast rozpoczynamy siew 20 września, który powinniśmy zakończyć przed końcem miesiąca. Rośliny siane później mogą mieć problemy z przezimowaniem. Siewy pszenżyta powinno wykonywać się na głębokość 2-4 cm.

Żyto ozime

Żyto ozime to gatunek o najmniejszych wymaganiach glebowych, jednak nie oznacza to, że termin siewu mu kompletnie obojętny. W północno-wschodniej Polsce siewy można rozpocząć już 5 września i mamy 10 dni od tej daty na wysiew, tj. do 15 września. W Polsce południowo-wschodniej oraz centralnej żyto powinno zostać zasiane do 25 września. Na zachodzie kraju przypada termin na koniec miesiąca tj. od 20 do 30 września. Natomiast na Pomorzu Zachodnim żyto można siać jeszcze w pierwszym tygodniu października.

Pszenica ozima  

W północno-wschodniej części kraju siewy pszenicy przypadają na termin od 5 do 20 września. Natomiast w centralnej i południowo-wschodniej Polsce jest to już 10 – 25 września. Na zachodzie termin wysiewu przypada na drugą połowę września. Siew na głębokość 2-4 cm.