Czesław Siekierski nowym ministrem rolnictwa i rozwoju wsi. Kim jest?
Czesław Siekierski obejmie tekę ministra w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to czwarty szef tego resortu w 2023 roku. Przed nim ważne decyzje, trudne wyzwania, ale też duże oczekiwania jakie z jego osobą wiążą polscy rolnicy. Czy doświadczenie polityczne związane z rolnictwem zaowocuje dobrymi zmianami dla polskiego rolnictwa?
Co wiemy o nowym ministrze rolnictwa i rozwoju wsi?
Czesław Adam Siekierski urodził się 8 października 1952 roku w Stopnicy. Ukończył studia na Wydziale Rolnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, następnie na Wydziale Ekonomiki Rolnictwa tej samej uczelni uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Przez wiele lat pracował w SGGW w Warszawie jako jako wykładowca akademicki. Jest autorem książek i publikacji naukowych z tematyki ekonomii i rolnictwa.
Kariera polityczna Czesława Siekierskiego
Czesław Siekierski jest wieloletnim działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego, w 2023 roku został wybrany przez wyborców 33 okręgu wyborczego na kolejną, czwartą już kadencję posła.
Swoją karierę polityczną zaczynał w latach 1971-1977 w Związku Młodzieży Wiejskiej. W latach 1994-1998 był dyrektorem Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA). W 1997 roku został po raz pierwszy wybrany na posła RP z listy wyborczej PSL. W latach 2001-2003 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Był wysłannikiem Polski jako obserwator w Unii Europejskiej w 2004 roku, a po wejściu Polski do UE został eurodeputowanym Parlamentu Europejskiego. W latach 2014-2019 jako pierwszy polski polityk objął zaszczytne stanowisko przewodniczącego unijnej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po kolejnym nieudanym starcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskał w 2019 roku mandat posła RP w IX kadencji, a w 2023 roku mandat posła X kadencji.
Donald Tusk powierzył mu stanowisko ministra w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach szerokiej koalicji demokratycznej pomiędzy KO, Trzecią Drogą (Polska 2050 i PSL) oraz Lewicą. Jest to doświadczony polityk od zawsze związany z polskim rolnictwem, działający na jego rzecz zarówno w polskim, jak i europejskim parlamencie.
To były dobre lata, kiedy Polskie Stronnictwo Ludowe było w koalicjach, bo PSL jest taką partią, która się trzyma zdrowego rozsądku, która koalicjanta, który był różny, bo pamiętamy i lewicę i Platformę Obywatelską, ściągał na ziemię, do realiów. Myśmy ich w jakiś sposób zbliżali do ludzi. To są nasze hasła: być z ludzi, dla ludzi, i to widać w naszej działalności - mówił Czesław Siekierski na konwencji powiatowej.
Wyzwania i nadzieje związane z nowym ministrem rolnictwa i rozwoju wsi
Minister Czesław Siekierski obejmuje tekę w bardzo trudnym czasie dla polskiego rolnictwa. Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie i otwarcia granic na płody rolne z Ukrainy rolnicy walczą z wysokimi kosztami prowadzenia działalności, niską opłacalnością upraw, nadmiarem ukraińskiego zboża na polskim rynku. Do tego wysokie koszty paliw, energii elektrycznej i zmiana przepisów związanych z uzyskiwaniem dopłat bezpośrednich.
Warto przypomnieć, że jest to czwarty minister rolnictwa, jaki w tym roku szefuje resortowi rolnictwa. Nie da się ukryć, że jest to trudne ministerstwo i zaniedbane przez wszystkie poprzednie rządy. Nadzieje rolników związane są ze stanowiskiem nowego ministra do problemów z naszym wschodnim sąsiadem, Ukrainą. Wielokrotnie poruszał ten temat w mediach, był autorem interpelacji w sprawach niskich cen zbóż, malin czy problemów z zalewem polskich magazynów przez zboże z Ukrainy.
Nie podjęto działań w odpowiednim momencie. Zamknięto granice z godziny na godzinę, bez wcześniejszego uprzedzenia Ukrainy i Unii Europejskiej. Tymczasem działania można było podjąć rok wcześniej. Wszyscy wiedzieli jaka jest sytuacja na granicy. Mówili o tym rolnicy i przedsiębiorcy. Ja też wielokrotnie zwracałem na to uwagę w Sejmie - mówił Czesław Siekierski.
Jakie będą pierwsze działania nowego ministra? Rolnicy oczekują rozwiązania sytuacji z Ukrainą, rozliczenia działań poprzednich ministrów rolnictwa w tej kwestii. Kolejnymi istotnymi sprawami są nowe przepisy uzyskiwania dopłat bezpośrednich, które zmieniły się w sposób niekorzystny dla rolników i zmniejszają jeszcze bardziej opłacalność uprawy.