Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 01.12.2023 20:13

AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR

uprawa rzepaku
Aneta Modrzejewska

Area Monitoring System (AMS), czyli System Monitorowania Obszaru, powstał na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2116 z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1306/2013. System ten jest jednym z elementów systemu, na podstawie którego ARiMR przyznaje rolnikom dopłaty obszarowe.
 

Jak działa system AMS?

System AMS działa w oparciu o zdjęcia satelitarne wykonywane z częstotliwością co 3-8 dni dla danego obszaru. To rozwiązanie skutkuje wysoko efektywną obserwacją działek rolnych w odniesieniu do wykonywanych zabiegów agrotechnicznych, rodzaju uprawy i etapu rozwoju rośliny. Wskaźniki wegetacji określane na podstawie wykonanych zdjęć są charakterystyczne dla konkretnych roślin, więc pozwalają określić rodzaj uprawy na danej działce rolnej.

1000 zł dodatku do emerytury. Wyjaśniamy kto może otrzymać pieniądze

Co system AMS oznacza dla rolników?

ARiMR jest w stanie na bieżąco kontrolować uprawy rolne na podstawie zdjęć satelitarnych oraz dość dokładnie określać ramy czasowe wykonanych zabiegów jak orka czy koszenie. Agencja będzie mogła sprawdzać wywiązywanie się przez rolników chociażby z ekoschematów deklarowanych dla danej działki rolnej. Nieprawidłowości wykryte przez system AMS (bądź problemy z określeniem uprawy) będą poddane dalszej weryfikacji przez kontrolę na miejscu czy przez konieczność wykonania przez rolnika zdjęć geotagowanych w aplikacji mobilnaARIMR.

System AMR przyszłością kontroli gospodarstw rolnych?

Można spodziewać się, że system oparty na zdjęciach satelitarnych będzie udoskonalany wraz z doskonaleniem jakości tak wykonywanych zdjęć i wraz z aplikacją mobilną będzie podstawą kontroli rolników, pod względem zadeklarowanej działalności rolnej w gospodarstwie. Należy zwrócić uwagę, że w tej chwili systemem objęte jest około 35-40 % gospodarstw rolnych w Polsce składających wnioski o płatność bezpośrednią i to dopiero pierwszy rok pracy systemu.