Komunikat MRiRW ws. wytycznych dla rolników zatrudniających cudzoziemców
Komunikat jest związany z bezpieczną organizacją pracy w gospodarstwach rolnych w kontekście ograniczania ekspansji wirusa SARS-CoV-2.
Komunikat MRiRW i GIS
W komunikacie, który pojawił się na oficjalnej stronie rządowej, resort rolnictwa podkreśla, że określone procedury mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno rolnikom, jak i osobom pracującym w ich gospodarstwach podczas prac sezonowych.
Jak można dowiedzieć się z wytycznych podanych przez MRiRW i GIS, pracownicy sezonowi z zagranicy muszą mieć możliwość odbycia dziesięciodniowej kwarantanny w warunkach gospodarstwa. Przy odbywaniu kwarantanny rolnik ma w obowiązku zapewnić takim osobom możliwość pracy i pobytu.
Nie trzeba podkreślać, że jednym z nadrzędnych celów wszelkich procedur związanych z sytuacją epidemiologiczną jest ograniczanie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, które mogą przyczyniać się do transmisji wirusa.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[ EMBED-5 ]
Dzięki zachowaniu odpowiednich rygorów sanitarnych rolnicy nie będą musieli obawiać się o los swoich plonów, a w dalszej perspektywie - płynności finansowej gospodarstwa. Warto zatem mieć na uwadze, że wszelkie wytyczne są zorientowane na bezpieczeństwo rolników i ich biznesów, a nie utrudnienie im codziennego funkcjonowania.
Pandemia koronawirusa zmieniła dotychczasową rzeczywistość we wszelkich aspektach działalności człowieka na całym świecie. Rolnictwo jest jednym z sektorów, który również w znaczący sposób odczuwa negatywne skutki niekorzystnej sytuacji epidemiologicznej. Pamiętajmy, że w kwestii bezpieczeństwa naszego zdrowia wiele zależy od nas samych i od konsekwencji, z jaką stosujemy dostępne środki ostrożności.
Wytyczne w komunikacie
Jak wynika z tekstu komunikatu, rolnicy muszą zgłosić PPIS listę osób, które przyjechały z zagranicy, mają wykonywać pracę w gospodarstwie i jednocześnie zobowiązane są do odbycia dziesięciodniowej kwarantanny.
Według wytycznych zaleca się, by rolnik zorganizował grupowy transport dla swoich pracowników - jeśli nie jest to możliwe i dany pracownik przyjeżdża do Polski indywidualnie, od momentu przekroczenia granicy do znalezienia się w docelowym miejscu pracy nie mogą upłynąć więcej niż 24 godziny.
Nie trzeba dodawać, że cudzoziemcy, którzy odbywają kwarantannę na terenie gospodarstwa, przez dziesięć kolejnych dni nie mogą miejsca swojego pobytu. Jak podaje resort rolnictwa i GIS, osoba taka nie może pracować u innego rolnika , nawet jeśli dane pole znajduje się zaraz obok pola aktualnego pracodawcy.
Warto dodać, że rolnik musi zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pobytu - m.in. pełny węzeł sanitarny oraz wydzielone pomieszczenia. W sytuacji, gdy pracowników jest wielu, rekomenduje się podzielenie ich na dziesięcioosobowe grupy , z których każda będzie posiadała oddzielną kwaterę z oddzielnym wejściem.
W komunikacie możemy przeczytać, że osoby, które pracują przy zbiorze owoców miękkich, warzyw zielonych spożywanych na surowo oraz przy obróbce żywności powinny przez cały czas nosić maseczki i jednorazowe rękawiczki.
Pełną listę wytycznych podanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Główny Inspektorat Sanitarny można znaleźć pod > tym< linkiem.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Tragiczne w skutkach zderzenie samochodu z furmanką. Nie żyje woźnica
-
Wola Łagowska: wilki wdarły się do gospodarstwa agroturystycznego. Zabiły sześć zwierząt
-
Adam z "Rolnik szuka żony" odwiedził Gienka i Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" w Lany Poniedziałek
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: gov.pl