Białoruś - państwo w Europie Wschodniej. Graniczy z Polską (na zachodzie), Litwą, Łotwą (na północy), Rosją (na wschodzie) i Ukrainą (na południu).
Był już problem z niekontrolowanym napływem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, a teraz pojawił się podobny, ale z Rosji i Białorusi. Z tych państw bowiem sprowadzane na potęgę są pomidory i ogórki. Napływ warzyw spod osłon z tych krajów, rujnuje polskich producentów. Przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Pomidorów i Ogórków Pod Osłonami spotkali się niedawno z ministrem rolnictwa. Czy udało się im coś wskórać w tej sprawie?
W ubiegłym tygodniu polski rząd wydał rozporządzenie w sprawie utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Taka decyzja ma przyczynić się do zwiększenia ochrony granicy polsko-białoruskiej tak, aby w jak największym stopniu ograniczyć napływ migrantów z Białorusi. Teren patrolują tysiące służb, a teraz do nich dołączyli również polscy rolnicy. Ich bronią w walce z migrantami jest… świńska gnojowica.
Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że embargo na produkty rolno-spożywcze do Białorusi zostało przedłużone zgodnie z decyzją Rady Ministrów Republiki Białorusi nr 412 z 27 czerwca 2023 roku. Embargo na niektóre produkty żywnościowe z Polski do Biaorusi ma obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku.
Służby wspólnie kontrolowały między innymi przejazd pociągów towarowych w relacji Brześć - Małaszewicze. Podczas działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i lubelskiej Służby Celno-Skarbowej odkryto, że w pięciu pociągach znajdują się paczki papierosów bez polskiej akcyzy. Co więcej, w każdym przypadku okazywało się, że nielegalny towar ukryty został w ten sam sposób - w wagonach, w których przewożono zrębki drewniane.
Prezydent Andrzej Duda pojął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego. Powodem jest kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Czy ogłoszenie stanu wyjątkowego będzie miało wpływ na rytm prac rolniczych we wspomnianych województwach? Mariusz Kamiński, szef MSWiA, zapewnił:- Pragnę uspokoić mieszkańców miejscowości przygranicznych. Rozporządzenia nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwości swobodnego wykonywania np. działalności rolniczej.Stan wyjątkowy i ograniczenia w dwóch województwachWprowadzenie stanu wyjątkowego w dwóch województwach: lubelskim i podlaskim wywołuje u wielu osób duży niepokój. Ma to z pewnością związek z ograniczeniami, jakie wynikają z decyzji rządu i prezydenta Andrzeja Dudy. Również rolnicy, będący u progu wykopków, zaczęli zadawać sobie pytania co do możliwości swobodnej pracy na polach. Jak się okazuje, pomimo wprowadzenia stanu wyjątkowego, nie przewiduje się żadnych zakłóceń dotyczących rytmu rolniczych obowiązków. Jak informuje agropolska.pl, zapewnił o tym szef MSWiA Mariusz Kamiński, mówiąc: - Pragnę uspokoić mieszkańców miejscowości przygranicznych. Rozporządzenia nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwości swobodnego wykonywania np. działalności rolniczej.
Powodem zakazu wwozu produktów wieprzowych do naszych wschodnich sąsiadów ma być aktualna sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń w Polsce. Wieprzowina nie pojedzie do BiałorusiAfrykański pomór świń już nie po raz pierwszy staje się źródłem utrudnień dla polskich hodowców trzody chlewnej. Tym razem kwestie związane z przywożeniem produktów wieprzowych z Polski podniosła Białoruś. Białoruski resort rolnictwa i żywności poinformował, że przez pewien czas zabronione będzie transportowanie z Polski produktów wieprzowych. Departament nadzoru weterynaryjnego i spożywczego podał: - Zostały one [restrykcje dotyczące wwozu wieprzowiny - przyp. red.] wprowadzone w związku z tym, że w Polsce nadal wykrywane są przypadki ASF.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]