Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > KOWR o przychodach z polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych. Nie ma złudzeń
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 07.10.2023 14:08

KOWR o przychodach z polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych. Nie ma złudzeń

warzywa
unsplash.com

Raport opublikowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przedstawia obiecujące dane na temat polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku. Przychody z tego sektora utrzymują się na wyższym poziomie niż w poprzednich latach, co świadczy o trwałym sukcesie branży na rynkach zagranicznych.

KOWR o produktach rolno-spożywczych: wzrost przychodów eksportowych

W okresie od stycznia do lipca 2023 r. wartość sprzedaży polskich produktów rolno-spożywczych za granicę wyniosła 29,7 mld EUR (138 mld zł). To oznacza wzrost o około 13 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Jak informuje KOWR, mięso, przetwory mięsne i żywiec dominują w strukturze eksportowej, generując 19 proc. wartości całego eksportu tego sektora.

Wzrost salda handlu dzięki nadwyżce eksportowej

Warto zauważyć, że tempo wzrostu wartości eksportu przewyższa tempo importu, co przekłada się na dodatnie saldo handlu zagranicznego. W okresie styczeń–lipiec 2023 r. wyniosło ono 10,8 mld EUR (50 mld zł), co oznacza wzrost o 25 proc. w skali rocznej. Dynamiczny rozwój eksportu to efekt wysokich cen transakcyjnych na rynku światowym oraz unijnym, a także rosnącego zapotrzebowania na produkty polskiego sektora żywnościowego.

Unijne rynki nadal wiodą prym

Podobnie jak w latach poprzednich, Polska utrzymuje pozycję lidera w eksporcie towarów rolno-spożywczych do Unii Europejskiej. W ciągu siedmiu miesięcy 2023 r. dostawy do krajów UE-27 generowały 21,8 mld EUR, co stanowiło imponujące 73 proc. przychodów z całego eksportu sektora. Jednocześnie eksport do krajów spoza UE zanotował wzrost o 20%, osiągając wartość 8,0 mld EUR.

 

 

źródło: KOWR

 

Tagi: KOWR