RolnikInfo.pl Finanse i Prawo KRUS odciąży rolników poszkodowanych przez powódź. Możliwe trzy warianty pomocy
fot. Gmina Głogówek

KRUS odciąży rolników poszkodowanych przez powódź. Możliwe trzy warianty pomocy

24 września 2024
Autor tekstu: Iwona Stachurska

Południowy-zachód Polski zmaga się ze skutkami fali powodziowej. Na pomoc spieszą im życzliwi ludzie z całego kraju, celebryci i instytucje państwowe. Ogłoszenie stanu klęski żywiołowej skłoniło też i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do przygotowania wyjątkowej formy wsparcia dla powodzian opłacających składki rolnicze. Na co mogą liczyć poszkodowani przez wielką wodę?

Rolnicy rolnikom, szkoły szkołom. Powódź zjednoczyła Polaków

Już ponad tydzień minęło, kiedy nasz kraj obiegła przykra wiadomość. Powódź niemalże jak w 1997 roku, ponownie nawiedziła tereny trzech województw: śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Zalanych zostało ponad 68 tysięcy hektarów gruntów rolnych, z czego około 25 tys. ha to tereny z produkcją roślinną . Dzieci nie mogą wrócić do szkół, gdyż te nie mogą funkcjonować w obecnych warunkach. Straty są kolosalne, a poszkodowani rolnicy są załamani.

Powódź zabrała ludziom domy, zniszczyła infrastrukturę i pozbawiła środków do życia. Pomocną dłoń jak zawsze wyciągnęli do powodzian ludzie z całego kraju. Rolnicy organizują paszę, siano w belach, zboże i wiele innych potrzebych rzeczy dla rolników. Znane twarze organizują zbiórki, często sami wpłacają tysiące złotych. Do pomocy dołączyły się także szkoły, które zbierają na rzecz powodzian artykuły chemiczne, środki czystości, rękawice gumowe itp.

32-letni mężczyzna staranowany przez byka. W akcji śmigłowiec LPR

KRUS nie jest obojętny na krzywdę rolników. Przygotowano duże wsparcie

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego właśnie wyszła z inicjatywą pomocy rolnikom z miejscowości, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Mieszkańcy wsi, którzy płacą składki na ubezpieczenie społeczne, będą mogli liczyć na trzy formy wparcia. Woda odebrała im cały dobytek i możliwości bezpiecznego życia oraz stabilności finansowej.

KRUS zaoferował swą pomoc, dzięki której rolnicy powodzianie zostaną odciążeni od zobowiązań względem tej instytucji. Poszkodowani KRUS może:

1) odroczyć termin płatności:
- składki bieżącej, której termin płatności jeszcze nie upłynął (za IV kwartał upływa 31 października br.),
2) rozłożyć zadłużenie na raty,
3) zmienić warunki dotychczas udzielonych ulg:
- odroczonych już terminów płatności składek bieżących,
- terminów rat w zawartym już układzie ratalnym.

Dla kogo pomoc i co trzeba przygotować?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała w komunikacie, że powyższe ulgi są przeznaczone wyłącznie dla rolników z południowo-zachodniej części kraju, poszkodowanych wskutek klęski żywiołowej.

Aby otrzymać taką pomoc, rolnicy będą zobowiązani do złożenia wniosku, do którego należy dołączyć oświadczenie o poniesionych stratach.  Dokumenty należy złożyć w macierzystej jednostce organizacyjnej KRUS, właściwej dla miejsca położenia gospodarstwa rolnego lub najbliższej jednostce KRUS.

Rolnikowi nagle padły krowy, a inne poroniły. Wyniki badań nie pozostawiły wątpliwości
Dochód przeliczeniowy z hektara na rok 2024/2025. GUS wyliczył, a rolnicy łapią się za głowę
Obserwuj nas w
autor
Iwona Stachurska

Redaktorka portalu RolnikINFO. Prywatnie mama dwójki dzieci. W wolnym czasie czytam książki i słucham audiobooków.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś