Kwestia ubezpieczenia upraw rolnych. Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało
- Następnie możliwość składania wniosków miała zostać zablokowana. Z przekazanych mi informacji wynika, że prawdopodobnie pula pieniężna przeznaczona na dofinansowania miała ulec szybkiemu wyczerpaniu . Ponadto część agentów ubezpieczeniowych wskazuje, że tymczasowo została im zablokowana możliwość oferowania jakichkolwiek ubezpieczeń rolnych – także niedotowanych - można przeczytać w interpelacji skierowanej do Grzegorza Pudy, szefa MRiRW.
Zdaniem posła niezbędna jest interwencja ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki której firmy ubezpieczeniowe otrzymają dodatkowe środki na ubezpieczenia rolne , co przełoży się na to, że większa ilość rolników będzie mogła z nich skorzystać. Tym bardziej na tę kwestię trzeba zwrócić uwagę, bo jak zauważa poseł Kaczmarczyk, w obliczu pandemii wielu rolników nie mogło skorzystać z pomocy w ramach tarcz antykryzysowych. A jakie zdanie na tę sytuację ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi?
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Odpowiedź z resortu rolnictwa ws. ubezpieczeń
6 maja bieżącego roku z upoważnienia Grzegorza Pudy na wyżej opisywaną interpelację odpowiedział sekretarz stanu MRiRW Ryszard Bartosik. W odpowiedzi powiadomiono, że zgodnie z ustawą budżetową na bieżący rok przeznaczono 400 mln zł na część 32-Rolnictwo, dział 010 – Rolnictwo i łowiectwo, rozdział 01026 – Dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Co więcej, Ryszard Bartosik zauważył, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, o 50 mln zł zwiększona została kwota przeznaczona na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
- Podwyższenie wydatków budżetowych na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w kolejnych latach budżetowych będzie priorytetem przy rozdysponowywaniu dostępnego limitu wydatków w części budżetowej 32- Rolnictwo - wskazał Bartosik w odpowiedzi.
Jak pojawią się oszczędności, będzie na uzbepieczenia
Co więcej, Ryszard Bartosik w odpowiedzi na interpelację powiadomił, że w umowach, które zostały zawarte w grudniu ubiegłego roku z siedmioma zakładami ubezpieczeń na dofinansowanie w 2021 r. 65 % składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich dostępna kwota została całkowicie rozdysponowan a. Jednak, jak zaznaczył sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdy pojawią się oszczędności, pieniądze zostaną przeznaczone na zwiększenie kwoty do dopłat do składek ubezpieczeniowych.
- W przypadku pojawienia się oszczędności w realizacji wydatków na realizację innych zadań w częściach budżetu państwa, których jestem dysponentem, w pierwszej kolejności uwolnione wydatki zostaną przeznaczone na zwiększenie kwot wydatków na dopłaty do składek ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - zakończył pismo Ryszard Bartosik.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Wypadek podczas prac przy pozyskaniu drewna w lesie. Nie żyje 66-latek
-
Transport zwierząt zawrócony przez lekarza weterynarii. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie
-
"Już jesteśmy przygotowani". Emilia z "Rolnicy. Podlasie" pokazała w sieci "akcję obornik"
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: Sejm.gov.pl