RolnikInfo.pl Zwierzęta LIR: Należy ograniczyć liczebności dzikiego ptactwa
glacika56/Pixabay

LIR: Należy ograniczyć liczebności dzikiego ptactwa

7 maja 2021
Autor tekstu: Aneta Wasilewska

Zdaniem zarządu LIR zarówno rolnicy, jak i myśliwi w ostatnich latach zaobserwowali dynamiczny wzrost liczebności niektórych gatunków ptactwa . Mowa między innymi o wzroście liczebności gęsi zbożowej, gęsi białoczelnej, czy kaczki krzyżówki. Wymienione gatunki ptaków nie tylko odpowiedzialne są za wyrządzanie szkód w uprawach, ale i są głównymi wektorami wirusa ptasiej grypy.

- Lubelska Izba Rolnicza wnosi, aby rozważono możliwość wydłużenia okresu polowań na to ptactwo przynajmniej i miesiąc - wnioskuje LIR.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Co więcej, zarząd wnioskuje o przeznaczenie kwot na odstrzał sanitarny. Jak zauważa zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, obecny wzrost liczebności gęsi zbożowej, gęsi białoczelnej i kaczki krzyżówki jest " nienaturalny ", przez co już od dawna ptaki przestały żerować w naturalnym środowisku i przeniosły się na pola uprawne. Duża liczebność wymienionych gatunków ptaków nie przekłada się także zdaniem zarządu LIR na zdrowotność, dlatego redukcja liczebności stad może poprawić kondycję zdrowotną i uchronić ptaki przed ptasią grypą.

Konsultacje ws. problemu 

Jak wskazano, wyżej opisywany problem został skonsultowany z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii, który poparł pomysł wydłużenia sezonu polowań o co najmniej miesiąc i zwiększenia rocznych planów łowieckich o około 300% . Co więcej, Wojewódzki Lekarz Weterynarii stoi na stanowisku, że powinien zostać wprowadzony monitoring bierny w kierunku ptasiej grypy u odstrzelonego ptactwa . Zarząd zwrócił uwagę, że szczegóły dotyczące problemu należy skonsultować zarówno z Państwowym Lekarzem Weterynarii, jak i Polskim Związkiem Łowieckim.

Ptasia grypa w Polsce 

Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii od początku roku w Polsce do 28 kwietnia stwierdzono 272 ogniska ptasiej grypy. Najwięcej ognisk ptasiej grypy potwierdzono w województwach:

  • mazowieckim - 91,

  • wielkopolskim - 82,

  • pomorskim - 22,

  • warmińsko-mazurskim - 21.

Więcej na temat ostatnio stwierdzonych ognisk ptasiej grypy można przeczytać > tutaj <. Dla porównania, w 2020 roku stwierdzono 51 ognisk ptasiej grypy na terenie całego kraju, z czego 32. w pierwszym półroczu i 19. w drugim półroczu.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: LIR, GIW

Obserwuj nas w
autor
Aneta Wasilewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś