RolnikInfo.pl
Zwierzęta - straż pożarna

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy

Niecodzienny wypadek kolejowy. Pociąg uderzył w krowy

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Informacja o zdarzeniu wpłynęła do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Oleśnicy jeszcze przed północą 5 maja bieżącego roku. Jak wynikało ze zgłoszenia, pociąg osobowy potrącił dwie krowy w Bierutowie (woj. dolnośląskie). Na miejsce natychmiast wezwane zostały służby.

Pomiędzy stacją kolejową w Bierutowie a przejazdem kolejowym na drodze wojewódzkiej DW 451 – wylot na Namysłów stwierdzono, że pociąg pasażerski uderzył w dwie krowy. 

- W wyniku zdarzenia jedna z krów leży obok składu pociągu, natomiast druga krowa zlokalizowana jest pod składem w przedniej części pociągu - relacjonowali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ewakuacja zwierząt 

Na miejscu zdarzenia okazało się, że żaden z pasażerów nie odniósł obrażeń. Wszyscy pasażerowie razem z obsługą pociągu znajdowali się w pociągu. Dla pasażerów został podstawiony drugi pociąg. Funkcjonariusze straży pożarnej pomogli pasażerom bezpiecznie się do niego przenieść i rozpoczęto ewakuację krowy spod pociągu. W trakcie zdarzenia ruch pociągów w obie strony został wstrzymany. Właściciel zwierząt był obecny na miejscu zdarzenia. 

Strażacy skontaktowali się także z lekarzem weterynarii, by określić postępowanie ze zwierzętami. Po pojawieniu się na miejscu zdarzenia lekarza weterynarii dokonano oceny stanu zwierząt i rozpoczęto próbę wydobycia krowy. Maszynista pociągu przemieścił skład, dzięki czemu uzyskano dostęp do krowy i ewakuowano ją przy pomocy pasów transportowych poza torowisko. Po ewakuacji zwierzęta zostały przetransportowane do gospodarstwa. Po akcji ruch kolejowy został przywrócony. 

W akcji brali udział strażacy z OSP w Bierutowie, Oleśnicy, Sycowie oraz funkcjonariusze policji. Akcja trwała blisko 3,5 godziny. Dalsze ustalenia dotyczące okoliczności powstania zdarzenia prowadzi Policja.

- W tym przypadku, zdarzenie nie miało na szczęście konsekwencji dla życia i zdrowia ludzi, a ograniczyła się do poszkodowanych zwierząt oraz ograniczeń w ruchu kolejowym. Pamiętajmy jednak, że takie zdarzenie w przypadku większej prędkości może doprowadzić do katastrofy, której skutki mogą być tragiczne dla wielu osób - wkazali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy.

Strażacy i policja na ratunek zwierzętom 

Jak niedawno informowaliśmy, strażacy ruszyli na ratunek rannej sarnie, która została odnaleziona na jednej z posesji w centrum miasta. Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do komisariatu Kamieńsku w dniu 29 kwietnia 2021 roku. Akcja ratunkowa prowadzona na miejscu zdarzenia wymagała szczególnej ostrożności ze względu na ruchliwe drogi, znajdujące się w okolicy, o czym więcej można przeczytać >tutaj<.

Natomiast 22 kwietnia bieżącego roku druhowie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Lublina uczestniczyli w akcji ratowniczej we wsi Zemborzyce Tereszyńskie w gminie Konopnica na Lubelszczyźnie. Jak się okazało, świnia wpadła do studzienki. Więcej na temat tej akcji można przeczytać >tutaj<. 

Fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy

Fot. Google Maps

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy

Podobne artykuły

KRIR - koszenie trawy

Zwierzęta

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników. Wszystko dla dobra pszczół

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Policja zatrzymała transport owiec z Polski i Rumunii. Porażająca skala nieprawidłowości

Czytaj więcej >
bóbr

Zwierzęta

Bóbr jak wściekły rzucał się na krowy. Nastąpił finał

Czytaj więcej >
łoś

Zwierzęta

Konający łoś nie otrzymał pomocy. Weterynarz: "Gmina mi nie zapłaci"

Czytaj więcej >
konie

Zwierzęta

Tajemnicza śmierć 15 koni. Trwa dochodzenie ws. przyczyn zdarzenia

Czytaj więcej >
ASF - ponad 1000 przypadków

Zwierzęta

ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Czytaj więcej >