RolnikInfo.pl
Zwierzęta - straż pożarna

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy

Niecodzienny wypadek kolejowy. Pociąg uderzył w krowy

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Informacja o zdarzeniu wpłynęła do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Oleśnicy jeszcze przed północą 5 maja bieżącego roku. Jak wynikało ze zgłoszenia, pociąg osobowy potrącił dwie krowy w Bierutowie (woj. dolnośląskie). Na miejsce natychmiast wezwane zostały służby.

Pomiędzy stacją kolejową w Bierutowie a przejazdem kolejowym na drodze wojewódzkiej DW 451 – wylot na Namysłów stwierdzono, że pociąg pasażerski uderzył w dwie krowy. 

- W wyniku zdarzenia jedna z krów leży obok składu pociągu, natomiast druga krowa zlokalizowana jest pod składem w przedniej części pociągu - relacjonowali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ewakuacja zwierząt 

Na miejscu zdarzenia okazało się, że żaden z pasażerów nie odniósł obrażeń. Wszyscy pasażerowie razem z obsługą pociągu znajdowali się w pociągu. Dla pasażerów został podstawiony drugi pociąg. Funkcjonariusze straży pożarnej pomogli pasażerom bezpiecznie się do niego przenieść i rozpoczęto ewakuację krowy spod pociągu. W trakcie zdarzenia ruch pociągów w obie strony został wstrzymany. Właściciel zwierząt był obecny na miejscu zdarzenia. 

Strażacy skontaktowali się także z lekarzem weterynarii, by określić postępowanie ze zwierzętami. Po pojawieniu się na miejscu zdarzenia lekarza weterynarii dokonano oceny stanu zwierząt i rozpoczęto próbę wydobycia krowy. Maszynista pociągu przemieścił skład, dzięki czemu uzyskano dostęp do krowy i ewakuowano ją przy pomocy pasów transportowych poza torowisko. Po ewakuacji zwierzęta zostały przetransportowane do gospodarstwa. Po akcji ruch kolejowy został przywrócony. 

W akcji brali udział strażacy z OSP w Bierutowie, Oleśnicy, Sycowie oraz funkcjonariusze policji. Akcja trwała blisko 3,5 godziny. Dalsze ustalenia dotyczące okoliczności powstania zdarzenia prowadzi Policja.

- W tym przypadku, zdarzenie nie miało na szczęście konsekwencji dla życia i zdrowia ludzi, a ograniczyła się do poszkodowanych zwierząt oraz ograniczeń w ruchu kolejowym. Pamiętajmy jednak, że takie zdarzenie w przypadku większej prędkości może doprowadzić do katastrofy, której skutki mogą być tragiczne dla wielu osób - wkazali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy.

Strażacy i policja na ratunek zwierzętom 

Jak niedawno informowaliśmy, strażacy ruszyli na ratunek rannej sarnie, która została odnaleziona na jednej z posesji w centrum miasta. Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do komisariatu Kamieńsku w dniu 29 kwietnia 2021 roku. Akcja ratunkowa prowadzona na miejscu zdarzenia wymagała szczególnej ostrożności ze względu na ruchliwe drogi, znajdujące się w okolicy, o czym więcej można przeczytać >tutaj<.

Natomiast 22 kwietnia bieżącego roku druhowie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Lublina uczestniczyli w akcji ratowniczej we wsi Zemborzyce Tereszyńskie w gminie Konopnica na Lubelszczyźnie. Jak się okazało, świnia wpadła do studzienki. Więcej na temat tej akcji można przeczytać >tutaj<. 

Fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy

Fot. Google Maps

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >