RolnikInfo.pl Wiadomości "Mamy dość czekania na lepsze czasy". Rozpoczęła się podniebna blokada wycinki
Inicjatywa Dzikie Karpaty/ Twitter

"Mamy dość czekania na lepsze czasy". Rozpoczęła się podniebna blokada wycinki

25 kwietnia 2021
Autor tekstu: Aneta Wasilewska

- Turnicki Park Narodowy to 18 tys. ha wyjątkowego lasu, który mimo szczególnej wartości przyrodniczej, jest bezwzględnie eksploatowany. Z dnia na dzień, z każdym wyciętym drzewem i zmiażdżonym metrem gleby, wartość ta jest degradowana - informuje Inicjatywa Dzikie Karpaty.

Projektowany Turnicki Park Narodowy znajduje się w połowie drogi między Ustrzykami Dolnymi a Przemyślem, na Pogórzu Przemyskim, ekolodzy walczą o jego powstanie już od ponad 30 lat. Jak informuje dziś Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, powstrzymanie wycinki jest możliwe nawet od zaraz, a jedyne, czego potrzeba to " dobrej woli ".

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

"Żądamy utworzenia Turnickiego Parku Narodowego"

Inicjatywa Dzikie Karpaty nie tylko blokuje wycinkę, ale i zbiera podpisy pod apelem do Rady Ministrów, by powołany został Turnicki Park Narodowy oraz, by natychmiast zatrzymać wycinkę i zaprzestać polowań na terenie całego projektowanego parku (poniżej mapa), co więcej wysunięto żądanie o zabezpieczenie najcenniejszych fragmentów parku, tworząc Rezerwat Przyrody "Reliktowa Puszcza Karpacka". Na ten moment udało się zebrać niespełna 300 podpisów.

Zapowiedziano, że "okupacja" nie zakończy się, dopóki wszystkie żądania nie zostaną w całości spełnione.

Dlaczego ochrona terenów jest tak ważna?

Jak wskazano w apelu, społeczny projekt Turnickiego Parku Narodowego jest kwestią istotną ze względu na występowanie na miejscu wszystkich dużych drapieżnych ssaków (wilk, ryś, żbik, niedźwiedź) oraz 151 gatunków ptaków, do których zaliczyć należy także i te rzadkie i zagrożone wyginięciem. Petycję można podpisać > tutaj <.

- Na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego zinwentaryzowano 6468 drzew o wymiarach spełniających kryteria pomników przyrody - informuje Inicjatywa Dzikie Karpaty.

Inicjatywa Dzikie Karpaty podkreśliła także, że od lat obserwować można dewastację lasów Pogórza Przemyskiego, a "projektowany Turnicki Park Narodowy jest dewastowany przez intensywną gospodarkę prowadzoną przez Lasy Państwowe".

Czym jest Inicjatywa Dzikie Karpaty? Jak można dowiedzieć się na oficjalnej stronie, jest to społeczność, która chce chronić przyrodę Karpat. Działacze tworzą ruch oddolny, do którego każdy może się przyłączyć. Jak poinformowano, Inicjatywa powstała dzięki inspiracji Puszczy i jej niewiarygodnego dziedzictwa.

Fot. turnickipn.pl

Fot. Inicjatywa Dzikie Karpaty/ Twitter

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: Inicjatywa Dzikie Karpaty/ Twitter, NaszaDemokracja.pl, DzikieKarpaty.org, Turnickipn.pl

Obserwuj nas w
autor
Aneta Wasilewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś