Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Dramatyczny wypadek na polu. Ręka kobiety utknęła w siewniku
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 21.04.2021 02:00

Dramatyczny wypadek na polu. Ręka kobiety utknęła w siewniku

wypadek siewnik
Facebook / OSP KSRG Baćkowice

Kończyna poszkodowanej utknęła w maszynie, a na ratunek przybyli ratownicy medyczni, strażacy oraz funkcjonariusze policji.

Ręka kobiety wciągnięta przez pracujący siewnik 

Zdarzenie zostało opisane na profilu OSP KSRG Baćkowice na portalu Facebook. Z komunikatu strażaków dowiadujemy się, iż 20 kwietnia 2021 roku we wsi Olszownica w gminie Baćkowice na terenie województwa świętokrzyskiego doszło do drastycznego wypadku na polu.

W pewnym momencie ręka kobiety pracującej przy wysiewie nasion utknęła w siewniku. Niestety, służby nie podają przyczyn tego zdarzenia, choć niewykluczone, że wystarczyła zaledwie chwila nieuwagi, by rolniczka doznała uszczerbku na zdrowiu. 

Jak podaje portal echodnia.eu, powołując się na informacje z opatowskiej straży pożarnej, zgłoszenie o wypadku na polu dotarło do służb około godziny 19:00. Na miejsce zdarzenia wyruszyła karetka pogotowia, policja, a także dwa zastępy JRG Opatów i jeden zastęp OSP Baćkowice.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Wypadki w rolnictwie

Gdy pomoc przyjechała na miejsce, kobieta była przez cały czas przytomna. Za pomocą specjalistycznego sprzętu hydraulicznego, strażakom udało się uwolnić zakleszczoną rękę rolniczki z siewnika. W dalszej kolejności kobietą zajęły się służby medyczne, przewożąc ją do szpitala.

Dane z poprzednich lat dają podstawę do tego, by mieć nadzieję, że w bieżącym roku liczba wypadków przy pracy rolniczej będzie jeszcze niższa niż w 2020 roku.

Wedle danych KRUS w 2020 roku odnotowano 19,6% wypadków mniej w porównaniu do 2019 roku. Jeszcze w 2016 roku wypadków w rolnictwie uznanych przez KRUS było około 17 tysięcy, natomiast w 2020 roku - około 9 tysięcy.

Różnica jest zatem znaczna, a KRUS wskazuje, że współczesny sprzęt używany przez rolników spełnia coraz wyższe standardy bezpieczeństwa, a i sami gospodarze stają się coraz bardziej świadomi zagrożeń podczas pracy.

W ubiegłym roku najwięcej obrażeń w gospodarstwach odnotowano w wyniku upadków (47,2% odszkodowań przyznanych przez KRUS), kontaktu ze zwierzętami (12,2%) i innych rodzajów zdarzeń (40,6%). 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook / OSP KSRG Baćkowice, krus.gov.pl