RolnikInfo.pl Biznes Materiały budowlane coraz droższe. Remonty i budowa stają się wyzwaniem
unsplash.com / fot. Avel Chuklanov

Materiały budowlane coraz droższe. Remonty i budowa stają się wyzwaniem

19 marca 2022

Mieszkańcy małych miast i wsi niejednokrotnie decydują się na wybudowanie własnego domu. Rolnicy chętnie inwestują również w kolejne zabudowania gospodarcze lub remont starych pomieszczeń. Nic zatem dziwnego, że wszelkie informacje z rynku budowlanego są istotne z punktu widzenia sektora rolnego. Niestety, najnowsze wieści nie są optymistyczne - ceny materiałów budowlanych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wzrosły nawet o czterysta procent.

Sytuacji osób planujących budowę lub remont nie polepsza fakt, że z tygodnia na tydzień pogarsza się dostępność materiałów budowalnych w sklepach.

Potężne podwyżki, niedobór materiałów w sklepach

Wszyscy ci, którzy planowali rozbudowę gospodarstw, a także remont lub budowę własnego domostwa, z pewnością dwa razy zastanowią się przed podjęciem jakichkolwiek kroków - ceny materiałów, które oferują popularne sklepy i hurtownie, zaczynają dla wielu osób wyglądać co najmniej niepokojąco.

Jak podaje portal money.pl, płyty OSB w jednej z hurtowni na terenie województwa zachodniopomorskiego są czterokrotnie droższe w porównaniu do stawek z marca bieżącego roku.

Za cegły silikatowe trzeba zapłacić dwa razy więcej niż kilka miesięcy temu , a za styropian - aż trzy razy więcej. Ceny w zależności od hurtowni i sklepów mogą się różnić, lecz trend cenowy jest oczywisty - materiały budowlane w najbliższej przyszłości z pewnością nie będą tanieć.

Coraz droższe drewno

Również w kwestii wartości drewna informacje nie przedstawiają się optymistycznie. Jak pisaliśmy w artykule Zagraniczni pośrednicy zarabiają miliony. Drewna w Polsce coraz mniej , braki materiału sprawiają, że jego wartość rynkowa jest coraz wyższa.

W praktyce za drewno w hurtowniach płaci się obecnie od 25 do 100% więcej w porównaniu do początku 2021 roku.

Nie trzeba dodawać, że rosnące koszty budowy i remontów mogą skutecznie spowolnić decyzje rolników w kwestii rozbudowy i unowocześniania swoich gospodarstw.

Niemałym problemem jest również słaba dostępność materiałów w sklepach i hurtowniach. W niektórych miejscach w Polsce na produkty trzeba nieco poczekać, co w konsekwencji skutecznie spowalnia prace budowlane.

Za wzrost cen w sektorze budowlanym odpowiedzialna jest m.in. pandemia koronawirusa i przerwanie łańcuchów dostaw, a także coraz wyższe ceny stali, energii elektrycznej i paliwa. Niebagatelne znaczenie ma tutaj również rosnąca płaca minimalna w Polsce.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: money.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś