RolnikInfo.pl
grzegorz puda

Piotr Molecki/East News

Minister rolnictwa oddaje pałac zakonnicom. Samorząd chce odwołać się do sądu

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Minister rolnictwa, Grzegorz Puda, zdecydował się na przekazanie zabytkowego pałacu Kępińskich w Żywcu na rzecz Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi. Samorząd żywiecki zapowiada odwołanie w tej sprawie w trybie nadzwyczajnym do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda zdecydował się na przekazanie zabytkowego zamku siostrom zakonnym w związku z tzw. reformą rolną z 1944 roku. 

Decyzja Grzegorza Pudy 

Choć minęło wiele lat, niektóre sprawy związane z reformą rolną z 1944 roku nadal nie zostały rozwiązane. Reforma rolna była istotną zmianą stosunków własnościowych, a decyzję o jej wprowadzeniu w życie podjął Polski Komitet Wyzwolenia narodowego 6 września 1944 roku.

W kontekście niektórych nieruchomości miało dojść do przywrócenia Kościołowi praw własności w przypadku tych ziem, które zostały odebrane mu podczas okupacji. Co ciekawe, reformie rolnej sprzeciwiali się kardynał Stefan Wyszyński i prymas August Hlond, którzy twierdzili, że Kościół nie powinien mieć własnych majątków ziemskich, a utrzymywać się z ofiarności wiernych.

Mimo to większość duchowieństwa niższego szczebla dążyła do odzyskania ziem i nieruchomości, czego dowodem były również prawne przepychanki dotyczące tego, czy zabytkowy pałac Kępińskich w powiecie żywieckim należy objąć reformą rolną, czy też nie.

Spadkobiercami rodziny Kępińskich było m.in. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Jezusa i Maryi. Prośby Zgromadzenia w kwestii zwrotu majątku były odrzucane przez wojewodę śląskiego, który decyzję uzasadniał tym, iż przejęcie pałacu nastąpiło zgodnie z obowiązującym ówcześnie prawem. 

Innego zdania okazał się być minister rolnictwa Grzegorz Puda - jego decyzją pałac Kępińskich ma trafić do rąk Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Jezusa i Maryi.

Sprzeciw samorządu żywieckiego

Przedmiotem decyzji szefa resortu rolnictwa jest zabytkowy pałac Kępińskich wraz z gruntem dookoła niego, liczącym około dwóch hektarów. Warto dodać, że na terenie budynku funkcjonuje Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących.

Wicestarosta żywiecki - Stanisław Kucharczyk - dla Radia Bielsko powiedział: 

- Na chwilę obecną musimy dostosować się do decyzji ministerstwa. Sytuacja nie zmienia w żaden sposób statusu szkoły, która od lat funkcjonuje na tym terenie.

Starosta nie ukrywa, że decyzja ministra nie jest dla niego zadowalająca. Jak zapowiedział, samorząd żywiecki planuje złożyć odwołanie od decyzji Grzegorza Pudy w trybie nadzwyczajnym do Naczelnego Sadu Administracyjnego.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: agropolska.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >