RolnikInfo.pl
pożar - rodzina

www.mylomza.pl/YouTube

Stracili blisko 150 krów. Rodzina z Wierzbowa do dziś nie zna przyczyny pożaru

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Trzy tygodnie mijają od pożaru, do którego doszło w Wierzbowie w gminie Śniadowo. Rodzina w wyniku pożaru straciła ponad 100 krów. W rozmowie z mediami wyznali, jak przebiegały zdarzenia tragicznej w skutkach nocy. Niestety, do dziś nie wiadomo, co mogło być przyczyną pożaru.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce w nocy z 17 na 18 stycznia zaraz przy wjeździe do Wierzbowa, gdzie stała nowoczesna obora, należąca do rodziny Wróblewskich. Chociaż na budynku znajdował się i monitoring, tej nocy nie zadziałały. Kilka minut po tym, jak rodzina położyła się spać, zatelefonował sąsiad. Mężczyzna pochodzący z sąsiedniej wsi przekazał, że ich obora stoi w ogniu. 

Obora stanęła w płomieniach 

- Zerwaliśmy się na równe nogi, wybiegliśmy w butach, ale nawet bez skarpet. Potem tych przytopionych butów nie mogliśmy zdjąć z nóg. Pod bramą czekał na nas chłopak, który nas zaalarmował, a zaraz przybiegł i inny sąsiad ze wsi. Zadzwoniłam po straż, a zanim dojechali, próbowaliśmy otworzyć drzwi, by wypuścić bydło. Niestety sterowanie już nie działało, więc musieliśmy wyłamywać mierzeje - przekazała właścicielka w rozmowie z portalem Dziennik Bałtycki.

- Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że budynek wykonany z elementów prefabrykowanych, pokryty płytą warstwową uległ pożarowi. Niestety w budynku znajdowały się zwierzęta w ilości 200 sztuk - przekazał st. bryg. Grzegorz Wilczński, zastępca komendanta miejskiego PSP w Łomży.

Ogień szybko przygasł, tliły się pojedyncze elementy konstrukcji, powodując zadymienie w obiekcie. Rodzina przed pożarem miała 219 sztuk bydła, w pożarze stracili 140 krów.

- Uratowaliśmy około 40 krów dojnych, ale i tak trzeba je było albo uśpić, albo skierować na ubój. Bo choć były żywe, miały powypalane oczy, wymiona... Aż strach wspominać. W sumie ze 135 krów dojnych zostało nam zaledwie cztery, które w tej chwili przebywają u zaprzyjaźnionych hodowców - przekazała właścicielka gospodarstwa.

Rodzina wciąż nie wie, co spowodowało pożar 

Nowa obora została oddana do użytku zaledwie w 2018 roku. Rodzina Wróblewskich zainwestowała w nią wszystkie oszczędności i wymusiła zaciągnięcie kredytu.

- Konstrukcja wykonana była ze stali, ściany z elementów prefabrykowanych, a jako pokrycie dachu zastosowano płytę warstwową. Szczeliny w ścianach zasłaniane były kurtynami poliwęglanowymi. Sama stal i beton, tu nie miało prawa nic się zapalić. Ciągle zadajemy sobie pytanie: co zrobiono nie tak - przekazała właścicielka.

Jednak rodzina to nie budynku żałuje, a zwierząt, które zginęły tej nocy. Wróblewscy do dziś nie wiedzą, co mogło być przyczyną pożaru. Nikt nawet nie chce myśleć, że ktoś mógł podpalić zwierzęta celowo.

- Strażacy poinformowali nas tylko, że pożar wybuchł z tyłu, z lewej strony. Zabezpieczono monitoring, więc mamy nadzieję, że ustalą, co się wydarzyło tej nocy - przekazała. 

Wróblewscy w rozmowie z portalem podziękowali wszystkim, którzy włączyli się w pomoc. Ośrodek Pomocy Społecznej w Śniadowie zachęcał każdego, kto może do wpłat na dane: Wróblewska Iwona Barbara, nr konta: 60 8757 1024 3903 0658 3000 0010 z dopiskiem „darowizna w związku z pożarem”. 

- Czujemy ogromną wdzięczność za każde wsparcie. Zarówno za czyny, jak i za dobre słowo. Za pracę przy usuwaniu skutków pożaru, jak i za wpłaty. A pomoc płynie z całego kraju. Zwykle to my udzielaliśmy komuś wsparcia, a teraz sami potrzebujemy pomocy - dodała.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Aneta Wasilewska

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

pożar stodoła

Wieś

Potężny pożar stodoły. Rolnicy wspomogli strażaków

Czytaj więcej >
obornik odpady

Wieś

Wlewał toksyczne odpady do obornika. Mężczyzna został zatrzymany przez policję

Czytaj więcej >
myśliwy

Wieś

Myśliwy spadł z ambony w lesie. Rozpaczliwie wołał o pomoc

Czytaj więcej >
wypadek grzybobranie

Wieś

Tragedia na grzybobraniu. 70-latek nie wrócił już do domu

Czytaj więcej >
straż leśna

Wieś

Dolnośląskie: Straż Leśna złapała kłusownika na gorącym uczynku

Czytaj więcej >
pożar pustków żuławski

Wieś

Potężny pożar stodoły. Śmierć poniosły trzy osoby

Czytaj więcej >