RolnikInfo.pl

pixnio.com

Koszt utrzymania ciągnika wkrótce wzrośnie? Wszystkiemu winna ropa

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Będzie to oznaczało, że koszt utrzymania ciągnika będzie wyższy - wszystkiemu winna jest cena ropy naftowej, która bezustannie rośnie. Jak podaje portal e-petrol, w Londynie baryłka osiągnęła kwotę ponad 60 dolarów.

Ciągniki, paliwo i coraz wyższe koszty

Kto najdotkliwiej odczuje wzrosty cen ropy, a w konsekwencji paliwa napędowego? Będą to z pewnością osoby, których pojazdy posiadają silnik Diesla. Drugą grupą, która mocno odczuje zmianę cen, będą posiadacze pojazdów z instalacją gazową.

Warto podkreślić, że za litr oleju napędowego i LPG trzeba będzie zapłacić średnio o 5 groszy więcej w porównaniu do kwot sprzed siedmiu dni. 

Nieco mniejsze podwyżki widoczne są w przypadku benzyny - są to 2 grosze więcej za litr. Ich średnia cena w Polsce to 5,01 złotych (za litr benzyny 98-oktanowej) oraz 4,69 złotych (za litr benzyny 95-oktanowej).

Warto podkreślić, że benzyna 98-oktanowa przekroczyła magiczną granicę 5 złotych za litr - podobnej sytuacji nie odnotowano od marca 2020 roku.

Średnie ceny w Polsce

Uśredniając, cena za litr oleju napędowego w Polsce wynosi 4,69 złotych, natomiast cena za litr LPG to 2,27 złotych za litr.

W jakich województwach można spodziewać się najlepszych cen benzyny i oleju napędowego? Jak podaje portal e-petrol.pl, będą one najtańsze na Śląsku (chodzi w tym przypadku o benzynę 95-oktanową). 

Benzyna 98-oktanowa osiągnie najniższe ceny w województwie świętokrzyskim. Autogaz ma mieć najkorzystniejsze ceny w województwie wielkopolskim.

Najwięcej za LPG zapłacą właściciele pojazdów na Podlasiu, a za benzynę i diesla - kierowcy z województwa kujawsko-pomorskiego.

Są to z pewnością niezbyt optymistyczne wiadomości dla rolników, którzy na co dzień korzystają z wielu maszyn w swoich gospodarstwach. Pocieszeniem może być fakt, że wzrost cen nie nastąpił w trakcie najintensywniejszych prac - miejmy zatem nadzieję, że do wiosny ceny benzyny choć trochę zmaleją.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Tagi:

Podobne artykuły

Maszyny

16-latek kierował traktorem z przyczepami. Doszło do dramatu, ucierpiał 8-latek
Czytaj więcej >

Maszyny

Rozpędzonym autem wjechał w traktor. Jest jedna ofiara śmiertelna
Czytaj więcej >

Maszyny

Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Anna, Grimme, Bolko, samojezdny
Czytaj więcej >

Maszyny

Zderzenie ciągnika z samochodem osobowym. Traktor rozpadł się na kawałki
Czytaj więcej >

Maszyny

Zderzenie ciągnika z motocyklem. Nie żyje młody kierowca
Czytaj więcej >

Maszyny

Kombajn Bizon: ile waży, ile spala, jak działa, dlaczego nie jest już produkowany?
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]