RolnikInfo.pl
ciągnik

pixnio.com

Koszt utrzymania ciągnika wkrótce wzrośnie? Wszystkiemu winna ropa

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Prognozy dla właścicieli pojazdów mechanicznych - a w tym dla rolników posiadających ciągniki - nie są zbyt optymistyczne. Zauważalne są podwyżki cen paliw, zwłaszcza oleju napędowego i gazu.

Będzie to oznaczało, że koszt utrzymania ciągnika będzie wyższy - wszystkiemu winna jest cena ropy naftowej, która bezustannie rośnie. Jak podaje portal e-petrol, w Londynie baryłka osiągnęła kwotę ponad 60 dolarów.

Ciągniki, paliwo i coraz wyższe koszty

Kto najdotkliwiej odczuje wzrosty cen ropy, a w konsekwencji paliwa napędowego? Będą to z pewnością osoby, których pojazdy posiadają silnik Diesla. Drugą grupą, która mocno odczuje zmianę cen, będą posiadacze pojazdów z instalacją gazową.

Warto podkreślić, że za litr oleju napędowego i LPG trzeba będzie zapłacić średnio o 5 groszy więcej w porównaniu do kwot sprzed siedmiu dni. 

Nieco mniejsze podwyżki widoczne są w przypadku benzyny - są to 2 grosze więcej za litr. Ich średnia cena w Polsce to 5,01 złotych (za litr benzyny 98-oktanowej) oraz 4,69 złotych (za litr benzyny 95-oktanowej).

Warto podkreślić, że benzyna 98-oktanowa przekroczyła magiczną granicę 5 złotych za litr - podobnej sytuacji nie odnotowano od marca 2020 roku.

Średnie ceny w Polsce

Uśredniając, cena za litr oleju napędowego w Polsce wynosi 4,69 złotych, natomiast cena za litr LPG to 2,27 złotych za litr.

W jakich województwach można spodziewać się najlepszych cen benzyny i oleju napędowego? Jak podaje portal e-petrol.pl, będą one najtańsze na Śląsku (chodzi w tym przypadku o benzynę 95-oktanową). 

Benzyna 98-oktanowa osiągnie najniższe ceny w województwie świętokrzyskim. Autogaz ma mieć najkorzystniejsze ceny w województwie wielkopolskim.

Najwięcej za LPG zapłacą właściciele pojazdów na Podlasiu, a za benzynę i diesla - kierowcy z województwa kujawsko-pomorskiego.

Są to z pewnością niezbyt optymistyczne wiadomości dla rolników, którzy na co dzień korzystają z wielu maszyn w swoich gospodarstwach. Pocieszeniem może być fakt, że wzrost cen nie nastąpił w trakcie najintensywniejszych prac - miejmy zatem nadzieję, że do wiosny ceny benzyny choć trochę zmaleją.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

ciągnik

Maszyny

Traktorzysta holował samochód. Do akcji wkroczyła policja

Czytaj więcej >
wypadek rolnik

Maszyny

Wypadek podczas zrywania orzechów. Mężczyzna spadł na kosiarkę konną

Czytaj więcej >
traktory

Maszyny

Wysoki popyt na traktory nie ulega zmianie. Podsumowanie wrześniowych statystyk

Czytaj więcej >
ciągnik

Maszyny

Zderzenie dwóch ciągników na drodze. Rolnicy byli nietrzeźwi

Czytaj więcej >
agritech

Maszyny

Sektor agritech rośnie w siłę. Rolnicy coraz częściej sięgają po drony i roboty

Czytaj więcej >
traktor lokomotywa

Maszyny

Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

Czytaj więcej >