Koszt utrzymania ciągnika wkrótce wzrośnie? Wszystkiemu winna ropa
Będzie to oznaczało, że koszt utrzymania ciągnika będzie wyższy - wszystkiemu winna jest cena ropy naftowej, która bezustannie rośnie. Jak podaje portal e-petrol, w Londynie baryłka osiągnęła kwotę ponad 60 dolarów.
Ciągniki, paliwo i coraz wyższe koszty
Kto najdotkliwiej odczuje wzrosty cen ropy, a w konsekwencji paliwa napędowego? Będą to z pewnością osoby, których pojazdy posiadają silnik Diesla. Drugą grupą, która mocno odczuje zmianę cen, będą posiadacze pojazdów z instalacją gazową.
Warto podkreślić, że za litr oleju napędowego i LPG trzeba będzie zapłacić średnio o 5 groszy więcej w porównaniu do kwot sprzed siedmiu dni.
Nieco mniejsze podwyżki widoczne są w przypadku benzyny - są to 2 grosze więcej za litr. Ich średnia cena w Polsce to 5,01 złotych (za litr benzyny 98-oktanowej) oraz 4,69 złotych (za litr benzyny 95-oktanowej).
Warto podkreślić, że benzyna 98-oktanowa przekroczyła magiczną granicę 5 złotych za litr - podobnej sytuacji nie odnotowano od marca 2020 roku.
Średnie ceny w Polsce
Uśredniając, cena za litr oleju napędowego w Polsce wynosi 4,69 złotych, natomiast cena za litr LPG to 2,27 złotych za litr.
W jakich województwach można spodziewać się najlepszych cen benzyny i oleju napędowego? Jak podaje portal e-petrol.pl, będą one najtańsze na Śląsku (chodzi w tym przypadku o benzynę 95-oktanową).
Benzyna 98-oktanowa osiągnie najniższe ceny w województwie świętokrzyskim. Autogaz ma mieć najkorzystniejsze ceny w województwie wielkopolskim.
Najwięcej za LPG zapłacą właściciele pojazdów na Podlasiu, a za benzynę i diesla - kierowcy z województwa kujawsko-pomorskiego.
Są to z pewnością niezbyt optymistyczne wiadomości dla rolników, którzy na co dzień korzystają z wielu maszyn w swoich gospodarstwach. Pocieszeniem może być fakt, że wzrost cen nie nastąpił w trakcie najintensywniejszych prac - miejmy zatem nadzieję, że do wiosny ceny benzyny choć trochę zmaleją.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo: