Minister rolnictwa spotkał się z przedstawicielami branży drobiarskiej
Wczoraj odbyło się spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy i Głównego Lekarza Weterynarii Mirosława Welza z przedstawicielami branży drobiarskiej w Polsce. Podczas spotkania poruszono między innymi temat ścisłej współpracy w zakresie wypracowania efektywnych rozwiązań walki z ptasią grypą.
- Grypa ptaków, jak również salmonella to dla branży drobiarskiej istotne wyzwania. Występowanie obu tych jednostek chorobowych w znaczący sposób wpływa zarówno na hodowców drobiu, jak i przetwórców oraz eksporterów. Skutki odczuwają także konsumenci - mówił podczas spotkania Grzegorz Puda.
Branża drobiarska reprezentowana była między innymi przez przedstawicieli Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Krajowej Rady Izb Rolniczych czy Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu „POLDRÓB”.
Ścisła współpraca na wagę złota
Jak wskazano na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uwaga została zwrócona na potrzebę ścisłej współpracy z przedstawicielami branży , tak by możliwe było wypracowanie działań, jakie przyniosą skuteczniejszą walkę z ptasią grypą.
W związku z tym zapowiedziano, że powstaną specjalne zespoły robocze, które pracować będą nad zmianami w obecnej strategii walki z ptasią grypą.
Kwestia odszkodowań
Podczas rozmów o ptasiej grypie nie mogło zabraknąć także kwestii strat ponoszonych przez rolników, którzy utrzymywali drób. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na spotkaniu Puda podkreślił, że rozpoczęły się prace dotyczące wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce.
Więcej na temat dodatkowego wsparcia, które będzie możliwe gdy "Polska uzyska status kraju wolnego od HPAI" pisaliśmy już > tutaj <.
Obecnie w ministerstwie szacowane są straty, które ponieśli rolnicy. Jak wskazano, dotyczy to wystąpienia ptasiej grypy od grudnia 2019 r. do marca 2020 r. oraz od listopada 2020 r.
Przypomnijmy, zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce od początku roku stwierdzono 336 ognisk ptasiej grypy. Ostatnie potwierdzono w miejscowości Sieraków w województwie mazowieckim. W gospodarstwie utrzymywano łącznie 19 305 kur hodowlanych.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Ktoś zastawił autem wjazd na farmę. Rolnik wziął sprawy w swoje ręce [WIDEO]
-
Szukał pracy na roli "nie po 17 godzin dziennie". Rolnicy ostro odpowiedzieli
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl Źródła: MRiRW, GIW