Nabór dobiega końca. Pomoc za szkody w uprawach rolnych
Jak przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jedynie do 30 czerwca bieżącego roku producenci rolni mogą składać wnioski o pomoc za szkody w uprawach rolnych.
Rolnicy mogą składać wnioski do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Nabór rozpoczął się 7 czerwca, a zakończy 30 czerwca bieżącego roku. Pomoc udzielana jest za szkody w uprawach rolnych, które zostały poniesione w ubiegłym roku na skutek:
-
gradu,
-
deszczu nawalnego,
-
ujemnych skutków przezimowania,
-
przymrozków wiosennych,
-
powodzi,
-
huraganu,
-
piorunu,
-
obsunięcia się ziemi,
-
lawiny,
-
suszy.
Warunki i wysokość pomocy
Razem z wnioskiem do ARiMR należy złożyć protokół oszacowania szkód. Jak wynika z informacji przekazanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, by ubiegać się o pomoc, wysokość szkód w uprawach rolnych na danej powierzchni musi wynieść co najmniej 20 proc. plonu, natomiast straty poniesione w całym gospodarstwie muszą być wyższe niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.
Pomoc dla rolników wynosi od 500 zł/ha do 1200 zł/ha . W ysokość pomocy zależy od rodzaju klęski, poziomu strat oraz od rodzaju upraw.
Więcej na temat wsparcia dla rolników, którzy w 2020 r. ponieśli straty w uprawach spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, można znaleźć na stronie ARiMR > tutaj <.
Aplikacja do zgłaszania szkód
Ministerstwo rolnictwa przypominało także, że w przypadku wystąpienia suszy, protokoły opracowania szkód dostępne są w aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą" . Aplikację znaleźć można na Profilu Zaufanym producenta rolnego w zakładce "status sprawy".
- Protokoły są dostępne wyłącznie w przypadku gdy oszacowane szkody spowodowane wystąpieniem w uprawach rolnych w 2020 roku suszy przekraczają 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym z trzech ostatnich lat i w ubiegłym roku producent rolny złożył w tej aplikacji wniosek o oszacowanie strat - przekazuje MRiRW.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Rolnicy płacą 4 złote za kilogram zebranych truskawek. Pracowników brak
-
Bez uprzedzenia zaorał drogę do domu sąsiadki. Ucierpią inni rolnicy?
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl Źródła: MRiRW, ARiMR