Nadchodzi nowy rodzaj kar? Przyszłość rolnictwa może się zmienić
Współczesny świat i jego problemy wciąż się zmieniają, co wymusza na prawodawcach systematyczne uzupełnianie przepisów o nowe paragrafy. Jak podaje m.in. euractiv.com, grupa dwunastu prawników z różnych państw na świecie przygotowała definicję pojęcia ekobójstwo , które miałoby być wyznacznikiem nowego rodzaju przestępstwa przeciwko ludzkości, jakim jest świadome niszczenie środowiska.
Sprawa jest dyskutowana na całym świecie. Czy nowe nowe kary miałyby dotknąć zarówno osoby fizyczne (w tym rolników), czy tylko wielkie podmioty państwowe? Jednoznacznej odpowiedzi jeszcze nie ma, ale większa dbałość o środowisko z pewnością przyczyniłaby się do zabezpieczenia przyszłości rolnictwa na świecie.
Nadchodzą kary za ekobójstwo ?
Współczesny świat coraz bardziej uświadamia sobie palącą potrzebę większej dbałości o środowisko - chociaż ogromnej części zniszczeń nie da się cofnąć, to zawsze warto podejmować kroki, które spowolnią nadejście katastrofy klimatycznej w przyszłości.
Jednym ze sposobów ochrony środowiska jest tworzenie nowych zapisów prawnych. Jak podaje m.in. portal euractiv.com, dwunastu prawników z różnych państw skonstruowało definicję ekobójstwa - czyli lekkomyślnego niszczenia środowiska naturalnego ze świadomością jego poważnych skutków.
Za ekobójstwo miałyby być karane zatem podmioty odpowiedzialne za wymieranie chronionych gatunków zwierząt, wycieki ropy naftowej, a także awarie elektrowni jądrowych.
Czy kary za ekobójstwo dotkną również rolników, którzy opryskami zabijają pszczoły lub przyczyniają się do eutrofizacji wód poprzez nawożenie gruntów w momencie, gdy ziemia jest zmarznięta?
Pytania pozostają bez jednoznacznej odpowiedzi, a sama idea ekobójstwa jest nadal szeroko dyskutowana przez polityków i aktywistów.
Poparcie Grety Thunberg i papieża Franciszka
Powstanie nowej definicji popiera nie tylko s zwedzka aktywista Greta Thunberg, ale również papież Franciszek czy rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.
Przez krytyków proponowanych zmian ekobójstwo jest niekiedy uznawane za językowe nadużycie. Inni wskazują, że nowe pojęcie odpowiada aktualnym problemom na całym świecie.
Ekobójstwo mogłoby być uznane za zbrodnię o skali międzynarodowej, gdyby jedno ze 123 państw należących do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze zaapelowało o wniesienie poprawki do Statutu Rzymskiego.
Spotkania Międzynarodowego Trybunału Karnego odbywają się co roku i do przegłosowania danej poprawki potrzeba 2/3 głosów.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Niebezpieczne znalezisko na wsi. W akcji straż pożarna, policja i saperzy
-
Rolnicy zadziwiają. Ogromny wzrost sprzedaży nowych ciągników
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: euractiv.com, agronews.pl