Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Najwyższe ceny gazu od 7 miesięcy. Za moment mocno odczują to konsumenci
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 12.10.2023 11:46

Najwyższe ceny gazu od 7 miesięcy. Za moment mocno odczują to konsumenci

stacja paliwowa
Iberion.pl

Europejskie ceny gazu ziemnego sięgają najwyższego poziomu od 7 miesięcy, wywołując niepokój wśród konsumentów. Spadek dostępności gazu i wydarzenia geopolityczne składają się na wzrost cen, który może wkrótce dotknąć kieszenie odbiorców.

Wzrost cen gazu. Niepokój wśród konsumentów

W ciągu zaledwie kilku miesięcy cena gazu ziemnego w Europie podwoiła się, osiągając poziom powyżej 50 euro za 1 MWh. To skok cenowy, który zaczyna budzić obawy konsumentów, zwłaszcza że najnowsze podwyżki są wynikiem problemów z dostępnością gazu i napięć geopolitycznych m.in. w Izraelu.

Problemy infrastrukturalne: uszkodzone gazociągi

Ostatnie zakłócenia w dostawach gazu wynikają z nietypowego spadku ciśnienia w podmorskim gazociągu Baltic-Connector między Finlandią a Estonią. Istnieje podejrzenie o uszkodzenia gazociągów, być może wynikające z działań zewnętrznych. Dodatkowo, wojna w Izraelu wprowadziła ograniczenia w wydobyciu gazu na północnym wybrzeżu kraju, co dodatkowo zaostrzyło sytuację na rynku.

W perspektywie wzrost cen nawozów

Chociaż skok cen gazu ziemnego jeszcze nie odbił się na cenach końcowych dla konsumentów, istnieje realne ryzyko, że może to się zmienić w nadchodzących miesiącach. Wzrost cen gazu ziemnego ma potencjał wpłynąć na ceny nawozów, co ostatecznie odbije się na kosztach produkcji rolnej. Konsumentów mogą więc czekać trudniejsze czasy związane z wydatkami na produkty spożywcze i rolnicze.

 

źródło: farmer.pl

Tagi: Nawóz