RolnikInfo.pl
wilk

unsplash.com / fot. M. Zonderling

Naukowcy schwytali i uśpili wilka. Wszystko w jednym celu

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Naukowcy, chcący poznać życie zwierząt, nie zawsze mają możliwość przebywania blisko nich przez całą dobę. W tym celu badacze posiłkują się nowinkami technologicznymi - tak właśnie stało się w przypadku odłowionego i chwilowo uśpionego wilka z Puszczy Świętokrzyskiej.

Pracownicy fundacji SAVE Wildlife Conservation Fund założyli zwierzęciu specjalną obrożę telemetryczną. Jak zapowiadają, dzięki informacjom, które rejestruje urządzenie, możliwe będzie dokładniejsze śledzenie życia wilczej watahy.

Wilk z Puszczy Świętokrzyskiej otrzymał obrożę

Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund zajmuje się szeroko rozumianą ochroną fauny i flory - podejmowane przez jej pracowników działania mają prowadzić do lepszego zrozumienia i poszanowania natury.

Jak podaje portal echodnia.eu, 24 maja 2021 roku pracownicy Fundacji po trzech miesiącach prób odłowili dwuletniego, ważącego 34 kilogramy samca.

Po czasowym uśpieniu zwierzęcia, naukowcy mogli bez obaw założyć wilkowi specjalną obrożę telemetryczną.

rolnic

Szukał pracy na roli "nie po 17 godzin dziennie". Rolnicy ostro odpowiedzieli

CZYTAJ DALEJ


W jaki sposób było możliwe pochwycenie dorosłego wilka? Tutaj pracownicy Fundacji SAVE wykazali się niemałą pomysłowością: na podstawie wcześniejszych analiz wędrówek watahy, na terenie - w leśnictwie Jastrzębie - ustawiono pułapkę.

Warto zaznaczyć, że pułapka nie stwarzała żadnego zagrożenia dla wilka i nie stosowano w niej nęcenia pokarmem. Zwierzę nie przebywało w potrzasku długi czas, ponieważ po zamknięciu bramki naukowcy natychmiastowo otrzymali sygnał z systemu elektronicznego o tym, że w pułapce znajduje się zwierzę.

Wilk został uśpiony i - zgodnie z deklaracją leśników - po wybudzeniu został wypuszczony na wolność.

Szczegóły działań naukowców


Wilk, opatrzony obrożą, uzyskał imię Scyzor. Jest to trzeci osobnik, który otrzymał to urządzenie. Pierwsza, samica Jaga, w pewnym momencie straciła życie z przyczyn naturalnych. Kolejny, basior Bartek, doczekał się niedawno potomstwa ze swoją partnerką.

Należy podkreślić, że działania leśników i pracowników Fundacji SAVE Wildlife Conservation Fund były przeprowadzone dzięki uzyskanej zgodzie od władz unijnych i Ministerstwa Środowiska.

Obroża telemetryczna od momentu założenia będzie funkcjonować przez trzy lata, wysyłając co dwie godziny sygnały informujące o położeniu zwierzęcia. Po tym czasie samoistnie odpada ona z szyi wilka.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: echodnia.eu

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

pszczoły

Zwierzęta

Wielkopolskie: zdewastowano pasiekę. Zginęło 420 tys. pszczół

Czytaj więcej >
kury

Zwierzęta

Nielegalny proceder w gospodarstwie. Wszystko przez żywienie kur

Czytaj więcej >
alpakarnia pożar

Zwierzęta

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

Czytaj więcej >
kurczak

Zwierzęta

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

Czytaj więcej >
pzł dziki

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Owce uciekły z zagrody. Przejechał je pociąg

Czytaj więcej >