RolnikInfo.pl
wilk

unsplash.com / fot. M. Zonderling

Naukowcy schwytali i uśpili wilka. Wszystko w jednym celu

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Naukowcy, chcący poznać życie zwierząt, nie zawsze mają możliwość przebywania blisko nich przez całą dobę. W tym celu badacze posiłkują się nowinkami technologicznymi - tak właśnie stało się w przypadku odłowionego i chwilowo uśpionego wilka z Puszczy Świętokrzyskiej.

Pracownicy fundacji SAVE Wildlife Conservation Fund założyli zwierzęciu specjalną obrożę telemetryczną. Jak zapowiadają, dzięki informacjom, które rejestruje urządzenie, możliwe będzie dokładniejsze śledzenie życia wilczej watahy.

Wilk z Puszczy Świętokrzyskiej otrzymał obrożę

Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund zajmuje się szeroko rozumianą ochroną fauny i flory - podejmowane przez jej pracowników działania mają prowadzić do lepszego zrozumienia i poszanowania natury.

Jak podaje portal echodnia.eu, 24 maja 2021 roku pracownicy Fundacji po trzech miesiącach prób odłowili dwuletniego, ważącego 34 kilogramy samca.

Po czasowym uśpieniu zwierzęcia, naukowcy mogli bez obaw założyć wilkowi specjalną obrożę telemetryczną.

rolnic

Szukał pracy na roli "nie po 17 godzin dziennie". Rolnicy ostro odpowiedzieli

CZYTAJ DALEJ


W jaki sposób było możliwe pochwycenie dorosłego wilka? Tutaj pracownicy Fundacji SAVE wykazali się niemałą pomysłowością: na podstawie wcześniejszych analiz wędrówek watahy, na terenie - w leśnictwie Jastrzębie - ustawiono pułapkę.

Warto zaznaczyć, że pułapka nie stwarzała żadnego zagrożenia dla wilka i nie stosowano w niej nęcenia pokarmem. Zwierzę nie przebywało w potrzasku długi czas, ponieważ po zamknięciu bramki naukowcy natychmiastowo otrzymali sygnał z systemu elektronicznego o tym, że w pułapce znajduje się zwierzę.

Wilk został uśpiony i - zgodnie z deklaracją leśników - po wybudzeniu został wypuszczony na wolność.

Szczegóły działań naukowców


Wilk, opatrzony obrożą, uzyskał imię Scyzor. Jest to trzeci osobnik, który otrzymał to urządzenie. Pierwsza, samica Jaga, w pewnym momencie straciła życie z przyczyn naturalnych. Kolejny, basior Bartek, doczekał się niedawno potomstwa ze swoją partnerką.

Należy podkreślić, że działania leśników i pracowników Fundacji SAVE Wildlife Conservation Fund były przeprowadzone dzięki uzyskanej zgodzie od władz unijnych i Ministerstwa Środowiska.

Obroża telemetryczna od momentu założenia będzie funkcjonować przez trzy lata, wysyłając co dwie godziny sygnały informujące o położeniu zwierzęcia. Po tym czasie samoistnie odpada ona z szyi wilka.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: echodnia.eu

Podobne artykuły

KRIR - koszenie trawy

Zwierzęta

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników. Wszystko dla dobra pszczół

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Policja zatrzymała transport owiec z Polski i Rumunii. Porażająca skala nieprawidłowości

Czytaj więcej >
bóbr

Zwierzęta

Bóbr jak wściekły rzucał się na krowy. Nastąpił finał

Czytaj więcej >
łoś

Zwierzęta

Konający łoś nie otrzymał pomocy. Weterynarz: "Gmina mi nie zapłaci"

Czytaj więcej >
konie

Zwierzęta

Tajemnicza śmierć 15 koni. Trwa dochodzenie ws. przyczyn zdarzenia

Czytaj więcej >
ASF - ponad 1000 przypadków

Zwierzęta

ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Czytaj więcej >