RolnikInfo.pl > Wiadomości > Niektóre gminy zabraniają podlewania. Zakaz dotyczy jednej sytuacji
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

Niektóre gminy zabraniają podlewania. Zakaz dotyczy jednej sytuacji

woda
unsplash.com / fot. Imani

Choć w ostatnim czasie w Polsce nie brakuje nagłych burz i nawalnych opadów deszczu, to gleba nie jest w stanie przyjmować nadmiaru wody i często nadal w głębszych warstwach pozostaje wysuszona. Okazuje się jednak, że niektóre gminy czasowo apelują o ograniczenie korzystania z wody w konkretnej sytuacji: podlewania działek i ogrodów. Wskazują, by zamiast tego pozostawić ją do picia.

Prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca w rozmowie z money.pl dodał, że aktualnym powodem zakazów podlewania roślin w niektórych gminach nie jest zbyt mała ilość dostępnej wody, lecz spadki jej ciśnienia w rurociągach.

Zakazy w niektórych gminach

Jakiekolwiek odgórne ograniczenie zużycia wody nie bez przyczyny wywołuje u wielu osób niepokój - pierwszą obawą jest tutaj podejrzenie awarii lub niedobór wody.

Jak się okazuje, w niektórych gminach w Polsce pojawiają się niekiedy czasowe zakazy wykorzystywania wody do podlewania ogrodów i działek, a także wypełniania przydomowych basenów.

Jak tłumaczy prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca w rozmowie z money.pl, powodem takiej sytuacji nie jest fakt, jakoby w Polsce brakowało wody pitnej. Sprawa ma związek z infrastrukturą, a dokładniej z tym, że woda, wykorzystywana przez wielu mieszkańców okolicy jednocześnie, znacznie obniża ciśnienie wody w rurociągach.

Problem może pojawić się w momencie, gdy dużych ilości wody używa się do napełniania przydomowych basenów czy podlewania większych obszarów gruntu - do podobnej sytuacji nie może dojść, kiedy mieszkańcy danej okolicy korzystają z wody w celach spożywczych.

Zakazy a prawo

Woda - przynajmniej w Europie - jest tak oczywistym elementem codzienności, że trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek ograniczenia w jej stosowaniu.

Czy zatem czasowe zakazy lub apele lokalnych samorządów o niestosowanie wody do celów innych niż spożywcze są zgodne z prawem?

Jak podaje portal prawo.pl, zakaz wykorzystywania wody do celów innych niż pitne może obowiązywać, ale jedynie wtedy, gdy wprowadzi go wojewoda wskutek pojawienia się klęski żywiołowej.

Prezes PGW Wody Polskie w rozmowie z money.pl nie zdradził natomiast, jakie dokładnie gminy apelują do swoich mieszkańców o ograniczenie stosowania wody. Odpowiedź swoją uzasadnił stwierdzeniem, że do opisywanych momentów dochodzi wyjątkowo rzadko.

Czy opisywane kwestie w jakikolwiek sposób mogą negatywnie wpłynąć na pracę rolników? Prezes PGW Wody Polskie zaznaczył, że w Polsce nie mamy problemu z ogólnym niedoborem wody - mimo to warto pamiętać, że susza hydrologiczna nadal może przyczynić się do zniszczenia efektów pracy na polach.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: money.pl, prawo.pl

Powiązane
uprawa rzepaku
AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR
kukurydza
Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi
minister rolnictwa
Nowej minister rolnictwa szykuje wielkie zmiany. Dotkną rolników i nie tylko