RolnikInfo.pl
Zasiłek opiekuńczy - projekt rozporządzenia

ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Nowy projekt rozporządzenia resortu rolnictwa ws. zasiłku opiekuńczego

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się "Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19". Jak wynika z dokumentu przygotowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma zostać wydłużony o dwa tygodnie.

Wzorem poprzednich projektów rozporządzeń przygotowanych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi termin przysługiwania zasiłku opiekuńczego, którzy przysługuje ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ma zostać wydłużony o dwa tygodnie, czyli do dnia 23 maja 2021 r.

Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, zasiłek opiekuńczy przysługuje do najbliższej niedzieli, 9 maja, a o dodatkowe pieniądze mogą ubiegać się rolnicy, bądź domownicy ubezpieczeni w KRUS, gdy z powodu COVID-19 zamknięte zostanie żłobek, przedszkole, szkoła, bądź inna placówka, do której uczęszcza dziecko, lub gdy z powodu COVID-19 niania lub dzienny opiekun nie mają możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8, bądź dzieckiem z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Zgodnie z obecnie przyjętymi zasadami, zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie przysługuje, gdy drugi z rodziców ma możliwość sprawowania opieki nad dzieckiem, tj. jest bezrobotny, bądź korzysta z urlopu wychowawczego lub rodzicielskiego. Niezmiennym do tej pory było także to, że zasiłek opiekuńczy przysługuje na wniosek. 

Edukacja: majowe zmiany obostrzeń

Jak wskazywano pod koniec kwietnia, w związku ze spadkiem liczby zachorowań na koronawirusa w Polsce, luzowane mają być kolejne obostrzenia. Na oficjalnej stronie rządowej widnieje informacja, że od dnia 4 maja nie obowiązuje już regionalizacja, co oznacza, że wszyscy uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych wracają do szkół, do nauki stacjonarnej w placówkach. Uczniowie pozostałych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych nadal w tym czasie uczą się zdalnie, ale już 17 maja przechodzą oni na nauczanie hybrydowe. Zgodnie z planami do 31 maja bieżącego roku, wszyscy uczniowie wrócić mają do nauczania stacjonarnego.

Natomiast jeżeli chodzi o żłobki, już od 19 kwietnia bieżącego roku do odwołania, otwarte są dla wszystkich dzieci.

Ministerstwo Zdrowia powiadomiło dziś za pośrednictwem Twittera o kolejnych 6 047 nowych i potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Najwięcej potwierdzono na terenie województw wielkopolskiego, śląskiego i mazowieckiego. Minionej doby z powodu koronawirusa zmarło 117 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 336 osób. Łącznie z tymi danymi, w Polsce od początku pandemii koronawirusem zakaziło się 2 824 425 osób, a zmarło 69 445 osób.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, KRUS, GOV, Ministerstwo Zdrowia/Twitter

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >