Opublikowano decyzję UE ws. ASF. Ważne informacje dla polskich hodowców trzody chlewnej
Niektóre regiony, które dotychczas należały do obszaru zagrożenia, uzyskają status obszarów objętych ograniczeniami. Oznaczać to będzie znaczne ułatwienia dla hodowców trzody chlewnej w Polsce.
Decyzja wykonawcza Unii Europejskiej
Tzw. obszar zagrożenia, czyli strefa niebieska , znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie potwierdzonych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Nie trzeba dodawać, że ze względu na sytuację epidemiologiczną sprzedaż czy transport zwierząt są znacznie utrudnione.
Władze unijne uznały, że część regionów w Polsce, które dotychczas znajdowały się w strefie niebieskiej (czyli obszarze zagrożenia), będzie włączona do strefy czerwonej (czyli objętej ograniczeniami).
Ze strefy niebieskiej do czerwonej przeniesione będą gminy Bartoszyce, Bisztynek w powiecie bartoszyckim i gmina Jeziorany w powiecie olsztyńskim (woj. warmińsko-mazurskie), gminy Żmudź, Dorohusk, Dubienka, Kamień, Leśniowice, Wojsławice w powiecie chełmskim, gminy Stary Zamość, Skierbieszów, Zamość, Miasto Zamość, Sitno w powiecie zamojskim oraz gminy Ostrówek, Lubartów w powiecie lubartowskim (woj. lubelskie).
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
Ze strefy niebieskiej do strefy żółtej (obszaru ochronnego) trafią powiaty: koniński (gmina Grodziec), kaliski (gminy Blizanów, Stawiszyn, Żelazków) i pleszewski (gminy Gizałki, Chocz, Czermin, Pleszew, Gołuchów).
Z kolei ze strefy czerwonej (objętej ograniczeniami) do strefy żółtej przejdą powiaty: pułtuski (gminy Pokrzywnica, Winnica i Świercze), ciechanowski (gmina Grudusk), mławski (gminy Stupsk i Wiśniewo), płoński (gminy Baboszewo, Dzierzążnia i Raciąż) i płocki (gminy Bulkowo i Staroźreby).
Afrykański pomór świń
Afrykański pomór świń pozostaje nierozwiązanym problemem hodowców trzody chlewnej - choroba dotyka zwierzęta zwłaszcza w Polsce, krajach nadbałtyckich, Ukrainie, Białorusi, w Czechach, Niemczech i Rumunii.
Na obecną chwilę naukowcy nie opracowali skutecznych metod leczenia ASF, a walka z wirusem ma charakter zapobiegawczy. W tym celu buduje się ogrodzenia na obszarach leśnych, które mają uniemożliwić migrację dzikom - głównym przenosicielom choroby.
Warto zaznaczyć, że choć ASF jest śmiertelnym zagrożeniem dla świń, dzików i świniodzików, to nie jest szkodliwy dla innych gatunków, w tym człowieka.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Czy jaskółki powinny gniazdować w chlewniach? Prawo mówi jednoznacznie
-
Janików: pożar zajął budynki, płody rolne i maszyny. Rolnik zemdlał z przerażenia
-
Ukradli ciągnik wart ponad 100 tys. zł. Młodzi mężczyźni usłyszeli zarzuty
Źródło: agropolska.pl, wetgiw.gov.pl