RolnikInfo.pl
jaskółki

pixabay.com

Czy jaskółki powinny gniazdować w chlewniach? Prawo mówi jednoznacznie

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Jaskółki, które, choć zawsze były stałym elementem wiejskiego krajobrazu, zgodnie z obowiązującym prawem nie powinny gniazdować w budynkach, w których utrzymywane są zwierzęta gospodarskie. Zasady takie obowiązują od momentu wstąpienia Polski do Unii Euro

Mimo to rolnicy wskazują, że jaskółki mieszkające w chlewniach i ich pobliżu bardzo pomagają w walce z muchami i innymi uciążliwymi insektami. W sytuacji, gdy ptaki żerują gdzie indziej, rolnicy muszą wspomagać się sztucznymi środkami chemicznymi do wybijania owadów. 

Jaskółki a zasady bioasekuracji

Nie trzeba nikomu dwa razy powtarzać, że problem z afrykańskim pomorem świń wywrócił do góry nogami rynek trzody chlewnej, przyczyniając się do wielu dramatów na polskiej wsi.

Nikt z pewnością nie chce, by w pobliżu jego gospodarstwa potwierdzono ognisko jakiejkolwiek wysoce zakaźnej choroby - i z tego względu od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej obowiązują surowe zasady bioasekuracji.

Choć Polska stała się członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku, to już 18 września 2003 roku w życie weszło rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych, jakie muszą spełnić gospodarstwa w przypadku, gdy zwierzęta lub środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego pochodzące z tych gospodarstw są wprowadzane na rynek.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Jaki to ma jednak związek z jaskółkami? Otóż w paragrafie drugim możemy przeczytać, iż budynki, w których utrzymywane są zwierzęta (a więc w chlewniach, oborach itd.), muszą być zabezpieczone przed dostępem zwierząt innych niż utrzymywane w gospodarstwie.

Również w wykazie zasad opracowanym przez Główny Inspektorat Weterynarii w celu ochrony świń przed ASF zabrania się otwierania chlewni na bytowanie innych gatunków, niż hodowane przez rolnika zwierzęta.

Z drugiej jednak strony opinia Głównego Lekarza Weterynarii dr. Bogdana Konopki na temat hodowli bydła brzmi następująco: 

- Przepisy nie wskazują na konieczność eliminacji z budynków, w których utrzymywane jest bydło, jaskółek czy też ich gniazd, jeżeli by się one pojawiły, tym bardziej że na terytorium Polski ptaki te objęte są ochroną gatunkową.

Brak jednak podobnej wypowiedzi na temat gniazd jaskółek w chlewniach.

Druga strona medalu

Nauczeni doświadczeniem doskonale zdajemy sobie sprawę, że rozsądek mówi jedno, a przyzwyczajenia - drugie. Podobnie rzecz ma się z prawem, które weryfikowane jest przez codzienność na polskiej wsi.

Jak się bowiem okazuje, rolnicy nie są wcale zadowoleni z faktu, że zgodnie z obowiązującym prawem muszą pozbywać się jaskółek z chlewni. Rolnicy zaznaczają, że sprawą powinni zająć się ekolodzy - obawiają się bowiem, że aktualne wymogi mogą doprowadzić do zmniejszenia liczebności tych ptaków w Polsce.

Środowisko rolnicze wskazuje, że przepisy powinny zostać zmienione - cytowany przez portal cenyrolnicze.pl Janusz Terka, hodowca trzody chlewnej z powiatu piotrkowskiego twierdzi, że z bioasekuracji jest więcej strat, niż pożytku. 

Rolnicy wskazują, że bez jaskółek, które żywią się uciążliwymi insektami, są zmuszeni stosować chemikalia zabijające muchy w chlewniach.

Na obecną chwilę pewne jest jedno - zgodnie z prawem jaskółki nie mogą gniazdować w chlewniach. Czy istnieje jakakolwiek szansa uchylenia pewnych zapisów prawnych? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam zapewne nieco poczekać.  

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: cenyrolnicze.pl, piwjarocin.pl, sip.lex.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >