RolnikInfo.pl
pożar

Facebook / OSP KSRG Przysucha

Janików: pożar zajął budynki, płody rolne i maszyny. Rolnik zemdlał z przerażenia

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Do dramatycznego wydarzenia w jednym z gospodarstw rolnych we wsi Janików doszło w nocy, 3 kwietnia 2021 roku. Jak informuje OSP Przysucha na swoim profilu na Facebooku, pożar zajął budynek gospodarczy, garaż i stodołę.

Wewnątrz zabudowań spaliły się maszyny rolnicze, płody rolne i środki do produkcji rolniczej. Właściciel, widząc skalę strat, stracił przytomność. 

Straszliwy pożar w Janikowie

Pożar, do którego doszło w Janikowie, można określić jako zrealizowanie najgorszych koszmarów rolnika - w kilka godzin żywioł pochłonął nie tylko budynki gospodarcze, ale też owoce wcześniejszej pracy i narzędzia do produkcji rolniczej.

Cała sytuacja została opisana przez OSP KSRG Przysucha na facebookowym profilu. Jak podają służby, zgłoszenie o pożarze dotarło do straży pożarnej po godzinie 3 nad ranem.

Ogień zajął budynki w gospodarstwie we wsi Janików w gminie Przysucha na terenie województwa mazowieckiego. Bez chwili zwłoki na miejsce zadysponowano po dwa zastępy JRG Przysucha, OSP KSRG Skrzyńsko, a także po jednym z OSP KSRG Przysucha GCBA oraz OSP Gliniec. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Niestety, ogień rozprzestrzenił się w błyskawicznym tempie - również dlatego, że budynek gospodarczy był wykonany z drewna. Stodoła, choć murowana, została w znacznym stopniu zniszczona. 

Ponieważ właściciel zasłabł na widok tak wielkich strat, do gospodarstwa przyjechali również ratownicy medyczni. Akcja gaśnicza trwała kilka godzin.  

Na obecną chwilę nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną pojawienia się ognia w gospodarstwie. Trwa liczenie strat. 

Pożary na wsi

Jak podaje portal witrynawiejska.org, powołując się na dane Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w 2019 roku odnotowano 38 tysięcy pożarów, które dotknęły gospodarstwa rolne. Prawie 3 tysiące z nich dotyczyło budynków rolniczych, a 6,5 tysięcy - maszyn i upraw.

Warto dodać, że rolnicy są zobowiązani do ubezpieczenia budynków, które wchodzą w skład gospodarstwa. W przypadku pozostałego mienia właściciel nie ma obowiązku ubezpieczania go, jednakże jest to zalecana praktyka. 

Pożary są bardzo dużym problemem na polskiej wsi, a statystyki nie wskazują, by z roku na rok było ich mniej. W 2019 roku odnotowano prawie 8 tysięcy pożarów więcej niż w 2018 roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Facebook / OSP KSRG Przysucha, witrynawiejska.org

Podobne artykuły

emilka

Wieś

Fani Emilki zaskoczeni nową wiadomością. W "Rolnicy. Podlasie" pojawi się nowa bohaterka

Czytaj więcej >
pożar

Wieś

Awaria kombajnu. Sześć hektarów zboża poszło z dymem

Czytaj więcej >
gienek rolnicy podlasie

Wieś

"Rolnicy. Podlasie": Gienek trafił do szpitala. Przerwano nagrania

Czytaj więcej >

Wieś

Pracował kombajnem po 22:00. Sąsiedzi z miasta zadzwonili po policję

Czytaj więcej >
śmieci

Wieś

Zostawił stertę śmieci na łące rolnika. Zdradził go mały szczegół

Czytaj więcej >
odrolnienie

Wieś

Rolniczka chce zablokować odrolnienie ziemi. Zaskakujący powód

Czytaj więcej >