RolnikInfo.pl
pożar

Facebook / OSP KSRG Przysucha

Janików: pożar zajął budynki, płody rolne i maszyny. Rolnik zemdlał z przerażenia

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Do dramatycznego wydarzenia w jednym z gospodarstw rolnych we wsi Janików doszło w nocy, 3 kwietnia 2021 roku. Jak informuje OSP Przysucha na swoim profilu na Facebooku, pożar zajął budynek gospodarczy, garaż i stodołę.

Wewnątrz zabudowań spaliły się maszyny rolnicze, płody rolne i środki do produkcji rolniczej. Właściciel, widząc skalę strat, stracił przytomność. 

Straszliwy pożar w Janikowie

Pożar, do którego doszło w Janikowie, można określić jako zrealizowanie najgorszych koszmarów rolnika - w kilka godzin żywioł pochłonął nie tylko budynki gospodarcze, ale też owoce wcześniejszej pracy i narzędzia do produkcji rolniczej.

Cała sytuacja została opisana przez OSP KSRG Przysucha na facebookowym profilu. Jak podają służby, zgłoszenie o pożarze dotarło do straży pożarnej po godzinie 3 nad ranem.

Ogień zajął budynki w gospodarstwie we wsi Janików w gminie Przysucha na terenie województwa mazowieckiego. Bez chwili zwłoki na miejsce zadysponowano po dwa zastępy JRG Przysucha, OSP KSRG Skrzyńsko, a także po jednym z OSP KSRG Przysucha GCBA oraz OSP Gliniec. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Niestety, ogień rozprzestrzenił się w błyskawicznym tempie - również dlatego, że budynek gospodarczy był wykonany z drewna. Stodoła, choć murowana, została w znacznym stopniu zniszczona. 

Ponieważ właściciel zasłabł na widok tak wielkich strat, do gospodarstwa przyjechali również ratownicy medyczni. Akcja gaśnicza trwała kilka godzin.  

Na obecną chwilę nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną pojawienia się ognia w gospodarstwie. Trwa liczenie strat. 

Pożary na wsi

Jak podaje portal witrynawiejska.org, powołując się na dane Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w 2019 roku odnotowano 38 tysięcy pożarów, które dotknęły gospodarstwa rolne. Prawie 3 tysiące z nich dotyczyło budynków rolniczych, a 6,5 tysięcy - maszyn i upraw.

Warto dodać, że rolnicy są zobowiązani do ubezpieczenia budynków, które wchodzą w skład gospodarstwa. W przypadku pozostałego mienia właściciel nie ma obowiązku ubezpieczania go, jednakże jest to zalecana praktyka. 

Pożary są bardzo dużym problemem na polskiej wsi, a statystyki nie wskazują, by z roku na rok było ich mniej. W 2019 roku odnotowano prawie 8 tysięcy pożarów więcej niż w 2018 roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Facebook / OSP KSRG Przysucha, witrynawiejska.org

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

Gienek i Andrzej - AGROunia

Dramatyczne sceny w Plutyczach, Gienek zabrany przez policję. AGROunia obiecuje pomoc

Czytaj więcej >

Pracował kombajnem po 22:00. Sąsiedzi z miasta zadzwonili po policję

Czytaj więcej >
belarka

"Gdzie podziękowania dla darczyńców?" Onopiukowie zabrali głos ws. belarki

Czytaj więcej >
ranczo laszki emilia

Emilka z "Rolnicy. Podlasie" spełnia swoje marzenia. Do stada dołączyła nowa cieliczka

Czytaj więcej >