RolnikInfo.pl Biznes Ostrzeżenie dla producentów trzody - 3 poważne zagrożenia w 2025 r.
Fot. Pascal Debrunner/Unsplash

Ostrzeżenie dla producentów trzody - 3 poważne zagrożenia w 2025 r.

24 grudnia 2024
Autor tekstu: Maciej olanicki

Już dziś wiemy sporo o wyzwaniach, jakim będą musieli stawić czoła producenci trzody chlewnej w najbliższej przyszłości. Konkurencja spoza Unii Europejskiej, zarówno ze Wschodu, jak i Zachodu, może przyczynić się do spadku cen i utraty konkurencyjności. Analitycy są jednak zdania, że jest jeszcze czas na działanie.

POLPIG analizuje i przedstawia prognozę - 3 główne zagrożenia

Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG przedstawił prognozę sytuacji na rynku żywca wieprzowego w ciągu najbliższych miesięcy. POLPIG wylicza niekorzystne zmiany , które mogą sprawić, że sytuacja polskich hodowców ulegnie pogorszeniu.

Nie wszystko jest jednak stracone, podjęcie niezbędnych działań może odwrócić trend . "Gdyby udało się uniknąć niekorzystnych dla branży zmian, znacząca poprawa sytuacji na rynku trzody chlewnej prawdopodobnie mogłaby nastąpić w połowie 2025 roku" - pisze w komunikacie POLPIG.

Zmowa milczenia nad umową z Mercosur. Von der Leyen unika rozmów z rolnikami?
Sąsiadom nie odpowiadały zapachy, zapadł wyrok. Trwa zbiórka na pomoc dla rolnika

Producenci mogą obawiać się Chin - możliwe nałożenie ceł na eksport

Analitycy związku wychodzą od diagnozy obecnej sytuacji. Duże zagrożenie stanowi możliwość nałożenia ceł na unijny eksport do Chin . Taka groźba jest realna w związku z reakcją na zamiar oclenia importu chińskich samochodów elektrycznych. Jeśli dojdzie do realizacji, nie tylko eksport stanie się nieopłacalny, zabraknie też rynków zbytu. Dla Chin nie ma w tej chwili odpowiednio pojemnego alternatywnego rynku zbytu:

Eksport stanie się nieopłacalny, a znalezienie alternatywnych rynków zbytu potrwa długo ze względu na brak konkurencyjności i wysokie koszty produkcji wyrobów wieprzowych w Unii Europejskiej. Wówczas wieprzowina wyprodukowana przez głównych unijnych eksporterów w Hiszpanii, Danii, Holandii może pozostać na rynku Wspólnoty, powodując presję na ceny skupu świń.

Najprostszym rozwiązaniem byłoby oczywiście wycofanie się z planów oclenia subsydiowanych chińskich elektryków , ale to z kolei stanowi egzystencjalne zagrożenia dla europejskich koncernów motoryzacyjnych, nie tylko niemieckich.

Jest jeszcze czas by odwrócić negatywny trend

Kolejny problem to opisywana na rolnikinfo.pl wielokrotnie umowa handlowa pomiędzy Unią Europejską a południowoamerykańską unią handlowo-celną Mercosur . Niższe koszty produkcji w Brazylii, Argentynie czy Paragwaju i niższe niż w UE standardy jakości i pracy mogą sprawić, że eksport z Mercosur doprowadzi do spadku cen i utratę konkurencyjności polskich hodowców.

POLPIG wymienia też jako zagrożenie dla polskich producentów Europejski Zielony Ład oraz Dialog Strategiczny:

Mogą wprowadzić zmiany, które spowodują dalszy wzrost kosztów produkcji poprzez kosztowne nowe normy środowiskowe i dobrostanu zwierząt, a w konsekwencji spadek produkcji oraz mniejszą konkurencyjność na rynkach międzynarodowych.

W cenie związku oba programy mogą więc jeszcze bardziej pogłębić problemy wynikające m.in. z umowy handlowej z Mercosur. Analitycy POLPIG oceniają, że jeśli wskazane przez nich zmiany zostaną zastopowane, to pozytywnych skutków, poprawy sytuacji na rynku trzody chlewnej, spodziewać możemy się już w połowie 2025 r .

Rolnicza zapaść tuż obok Polski: Hodowcy wybrali nowy trend. Ten scenariusz wkrótce możliwy też u nas
Co się stało z polskim rolnictwem? Dane Eurostatu wskazują na niebezpieczne zjawisko
Obserwuj nas w
autor
Maciej olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski i money.pl. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś